• facebook
 • rss
 • Szkaplerza nie zdjął

  Tomasz Gołąb

  dodane 13.06.2014 11:39

  13 czerwca przypada 15. rocznica beatyfikacji o. Michała Czartoryskiego. Z tej racji dominikanie z warszawskiego Służewa zapraszają do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo bł. Michała podczas Mszy o godz. 18, której będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

  13 czerwca przypada 15. rocznica beatyfikacji o. Michała Czartoryskiego. Dominikanie z warszawskiego Służewa zapraszają do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo bł. Michała  podczas Mszy o godz. 18, której będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

  O godz. 17.45 bp Józef Guzdek otworzy przed kościołem wystawę plenerową zatytułowaną: "Michał Czartoryski, błogosławiony dominikanin". Wystawę będzie można oglądać przed kościołem przez kilka najbliższych tygodni.

  Ojciec Michał Czartoryski OP był wieloletnim wychowawcą młodych dominikanów w okresie przedwojennym, gorliwym duszpasterzem, budowniczym klasztoru na Służewie - mówi o. Dariusz Kantypowicz OP, koordynator obchodów jubileuszowych.

  Po wybuchu Powstania Warszawskiego ojciec Michał Czartoryski OP został kapelanem walczącego na Powiślu Zgrupowania AK „Konrad”. Po otoczeniu 6 września 1944 roku przez Niemców powstańczego szpitala, mimo nalegań przyjaciół, nie skorzystał z możliwości bezpiecznego opuszczenia placówki. Jak przekazał jeden ze świadków, "łagodnie uśmiechnął się i powiedział, że szkaplerza nie zdejmie i rannych, którzy są zupełnie bezradni i unieruchomieni w łóżkach nie opuści". Niemcy zatrzymali go w szpitalu. Około godziny 14 w szpitalnym pomieszczeniu został rozstrzelany wraz z ciężko rannymi powstańcami, z którymi pragnął pozostać. Później ciała zabitych wywleczono na barykadę, oblano benzyną i podpalono. Ocalałe resztki pochowano tymczasowo na podwórzu pobliskiego domu. Został beatyfikowany 13 czerwca 1999 roku przez św. Jana Pawła II w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

  • MODLITWA za przyczyną bł. o. Michała Czartoryskiego (do prywatnego odmawiania)

  Boże i Ojcze nasz,
  Ty obdarzyłeś Sługę Twojego Michała,
  kapłana, niezłomnym męstwem,
  aż do oddania życia za braci.
  Wsław chwałą ołtarzy tego pokornego Sługę,
  którego jedynym pragnieniem było głoszenie prawdy
  o Chrystusie ukrzyżowanym i miłosiernym.
  A mnie,
  za jego przyczyną,
  udziel łaski,
  o którą z ufnością Cię proszę.
  Amen.

  Ojcze nasz,
  Zdrowaś Maryjo,
  Chwała Ojcu. . .

  Imprimatur :
  Kuria Metropolitalna

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół