• facebook
 • rss
 • Ks. Lemański suspendowany

  diecezja.waw.pl

  dodane 22.08.2014 13:20

  Ks. Wojciech Lemański otrzymał karę suspensy.

  Kara oznacza bezterminowy zakaz sprawowania funkcji kapłańskich i noszenia stroju duchownego.

  Komunikat Kurii:

  Kuria Biskupia Warszawsko – Praska informuje, że Ks. Abp Henryk Hoser SAC – w myśl kan. 1333 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego - dnia 22 sierpnia br., nałożył na księdza Wojciecha Lemańskiego karę suspensy obejmującą zakaz wykonywania wszelkich aktów wynikających z władzy święceń i noszenia stroju duchownego.

  W uzasadnieniu wymieniono następujące powody:

  1. Brak ducha posłuszeństwa i notoryczne kontestowanie decyzji prawowitego przełożonego w osobie Biskupa Diecezjalnego i Stolicy Apostolskiej;

  2. Sposób postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważne szkody i zamieszanie;

  3. Publiczne podważanie nauczania Kościoła w ważnych kwestiach natury moralnej i propagowanie jako alternatywy swoich osobistych poglądów;

  4. Brak szacunku i podważanie wiarygodności Episkopatu Polski i kapłanów;

  5 Upór w zajmowanej postawie, alienacja ze wspólnoty kapłańskiej i szeroko pojętej wspólnoty Kościoła.

  Kara suspensy ma charakter naprawczy. Zwolnienie z niej zależy od dalszej postawy ukaranego.

  Osobę Księdza Lemańskiego polecamy modlitwom.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • sardoniks
   24.08.2014 12:50
   Wstydzę się za ks. Lemańskiego. Taka sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca. Jest ona okropnym zgorszeniem dla kapłanów, którzy przyrzekali publicznie podczas swoich święceń "cześć i posłuszeństwo biskupowi", dla wiernych, często zdezorientowanych i podzielonych (patrz: Jasienica) i dla niewierzących, którzy patrzą na nas, czyli na Kościół z niesmakiem lub z nienawistnym zadowoleniem (patrz: niektóre media). Módlmy się za Ks. Wojciecha, aby się nawrócił i zadośćuczynił za zło, które czyni.
  • Marek
   24.08.2014 20:12
   Nie przepadam za Hoserem ale tu go popieram. Dał mu szansę? Lemański nawet nie spróbował nowej pracy kapelana w Zagórzu. Komu ślubował posłuszeństwo? Biskup to jego szef!!!
  • Alicja
   24.08.2014 23:12
   Tyle się gada o tym posłuszeństwie, to czemu jest tak, że tylko czasami proboszcz musi być posłuszny biskupowi, a czasami tak, że biskup nie ma nic do powiedzenia? http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,15739905,Proboszcz__pieniadze_albo_szczatki_trafia_do_zbiorowego.html
   Oczywiście zawsze można napisać, że artykuł z wyborczej, ale... wystarczy mieć tam rodzinny grób, aby się przekonać, że to prawda.
  • west
   25.08.2014 14:01
   Tak dla zwolenników suspendowanego księdza.
   Wyobraźcie sobie Państwo, którzy czerpiecie wiedzę z rozmaitych mediów, że oto jedna dziennikarka, czy jeden szeregowy dziennikarz z ogólnopolskiej TV mówi przed kamerami na całą Polskę:
   Nie podoba mi się działanie prezesa TV, w której pracuję, bo.... i tu wymienia jednym ciągiem kilkanaście postulatów, dodając na koniec, że najlepszym wyjściem i poprawą całej sytuacji byłoby oczekiwanie na rychłe odejście do wieczności pana prezesa i całego zarządu nieprzychylnego temu dziennikarzowi .

   Jak Państwo myślicie ?
   - Zasłużył na awans , prawda ? ;-)
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół