• facebook
 • rss
 • Zbyt wielu wtedy milczało

  Aneta Kulesza

  dodane 01.09.2014 16:36

  – Z powodu straszliwych doświadczeń, jakie miały miejsce w naszej historii, relacje między Polską a Niemcami mają szczególne cechy – powiedział kard. Reinchard Marx, przewodniczący Episkopatu Niemiec w czasie wizyty w Warszawie.

  Arcybiskup Monachium i Freising, kard. Reinhard Marx spotkał się z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec przyjechał do Warszawy z Gliwic, gdzie uczestniczył w uroczystościach upamiętniających „Prowokację gliwicką”, wydarzenie poprzedzające niemiecką agresję na Polskę z 1939 roku. Warszawska wizyta łączy się też z obchodami uczczenia pamięci ofiar II wojny światowej. W popołudniowym wystąpieniu kard. Marx nawiązał do historycznego już listu polskich biskupów z 1965 roku, w którym padły znamienne słowa „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”.

  - Ten list przyniósł dobre owoce. Patrząc w przeszłość związaną z II wojną światową, z przerażeniem widzę, ilu ludzi wtedy milczało, ilu ludzi brało wtedy udział w tym strasznym wydarzeniu. Jak milczał wtedy Kościół – mówił kard. Reinchard Marx. – Z powodu straszliwych doświadczeń, jakie miały miejsce w naszej historii, relacje między Polską a Niemcami mają szczególne cechy.  Przyjechałem, aby budować kontakty. Byśmy wspólnie mogli odważnie patrzeć w przyszłość – powiedział.

  Także kard. Kazimierz Nycz podkreślał, jak ważna jest współpraca episkopatów Polski i Niemiec.

  - Kontakty te stanowią istotny element zadumy, refleksji, nie tylko nad przeszłością, ale także nad przyszłością Europy i narodów Polski i Niemiec – powiedział metropolita warszawski.

  W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej kard. Marx odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego i grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie wspólnie z kard. Kazimierzem Nyczem modlił się i złożył kwiaty.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół