• facebook
 • rss
 • Muzeum Warszawskiej Pragi gotowe

  Tomasz Gołąb

  dodane 18.10.2014 16:38

  Eksponatów jeszcze nie ma, ale muzeum przy ul. Targowej już robi wrażenie: łączy 200-letnią historię tego miejsca z nowoczesną aranżacją. Z tarasu widać serce Pragi: Bazar Różyckiego, z balkonów ulicę, przy której od kilkuset lat toczy się życie dzielnicy. Po raz pierwszy pokazano również żydowską modlitewnię i odrestaurowane piwnice.

  Kilkudziesięciu prażan odwiedziło w sobotę ukończone Muzeum Warszawskiej Pragi. Wrażenie zrobiło na nich głównie połączenie historii tego miejsca z nowoczesną architekturą. Do muzeum wchodzi się holem urządzonym jak zwykłe mieszkanie. Stąd fotel i lampy, które sprawią, że zwiedzający poczuje się jak w domu. Tu obejrzy makietę Pragi i w sklepiku kupi pamiątki. Wyposażenie wnętrza będzie skomponowane za pomocą mebli i akcesoriów z różnych epok, część ścian wykończono tapetą. Tu znajdzie się oś czasu pokazująca najważniejsze wydarzenia w historii Pragi.

  Przeszklona winda wwiezie zwiedzających na pierwsze piętro, do głównej ekspozycji, tzw. sali ze szczękami, która prawdopodobnie za pół roku pokaże życie tej dzielnicy, jej przemysł i mieszkańców. Każda "szczęka", czyli bazarowy stragan stanowi opowieść o konkretnym miejscu, przestrzeni lub budynku na Pradze. W wydzielonej przestrzeni poznamy życiorysy prażan i przedmioty codziennego użytku, które służyły im przez ostatnie 200 lat. Przeszklonym korytarzem przechodzi się pod dziedzińcem z piwnic do dwóch żydowskich izb modlitewnych z zabytkowymi polichromiami. Stamtąd dziedzińcem przejść można na taras, z którego widać ciągnące się po horyzont dachy stoisk Bazaru Różyckiego.

  Dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi   Dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi Tomasz Gołąb /Foto Gość

  - Muzeum będzie miejscem, gdzie przeszłość spotyka się ze współczesnością, gdzie bogata historia Pragi, jak i budynków muzeum z salami dawnych modlitewni żydowskich sąsiadujących z owianym szemraną, lecz żywotną sławą Bazarem Różyckiego będzie badana, definiowana i utrwalana - zapowiada Franciszek Płóciennik z działu Edukacji Muzeum Warszawskiej Pragi.

  25 i 26 października Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza na muzealną parapetówkę, podczas której pokaże wszystkim chętnym wnętrza nowego muzeum. Przez cały weekend na jego terenie będą trwały gry, spacery i warsztaty. Imprezę umilą koncerty Warszawskiego Combo Tanecznego i projektu Cała Praga Śpiewa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • PaulinaChaber
   20.10.2014 14:02
   Fajnie, że już w końcu jest, bo trochę przyszło nam czekać. Ale dobrze że je mamy, bo na Pradze zdecydowanie brak takich miejsc, zbyt mało mówi się o historii Pragi, z drugiej strony, czemu po Praskiej stronie nie miałoby być więcej instytucji kulturalnych? Muzeum Warszawskiej Pragi to dobry początek, za ciosem poszli też w Koneserze przy Ząbkowskiej, więc po sąsiedzku. Tam będzie Muzeum Wódki, co też idealnie pasuje do dawne wytwórni wódek. Powinno być jeszcze więcej takich inicjatyw
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół