• facebook
 • rss
 • Patriotyczny marsz zakłócany przez chuliganów

  PAP

  dodane 12.11.2014 06:50

  276 osób doprowadzonych na policję, kilkadziesiąt osób zostało rannych, w tym 23 policjantów oraz 24 osoby cywilne - to najnowszy wieczorny bilans chuligańskich incydentów, do których doszło podczas Marszu Niepodległości, który we wtorek po południu przeszedł ulicami Warszawy. Organizatorzy marszu gromadzącego kilkadziesiąt tysięcy osób nawoływali do zachowania spokoju.

  Krzysztof Bosak ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości powiedział PAP, że organizatorzy marszu odcinają się od osób wdających się w bójki z policją na rondzie Waszyngtona. "Nie traktujemy ich jako naszych gości" - podkreślił.

  Jak podała przed godz. 22 PAP policja, najnowszy bilans to 276 zatrzymanych w Warszawie, dodatkowo w Krakowie 6 zatrzymanych i 8 we Wrocławiu.

  We wtorek wieczorem rannych policjantów w szpitalu odwiedzili minister SW Teresa Piotrowska i komendant główny policji Marek Działoszyński.

  Jak poinformował PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, w całym kraju policjanci zabezpieczali we wtorek 634 imprezy: marsze, zgromadzenia, manifestacje. Większość z nich przebiegała spokojnie, bez żadnych incydentów.

  Największe zainteresowanie budziły jednak dwa marsze, które odbyły się w stolicy: prezydencki "Razem dla Niepodległej" i organizowany przez narodowców Marsz Niepodległości, zarejestrowany na 50 tys. osób. W ubiegłym roku w związku z incydentami, do których doszło właśnie podczas tego Marszu Niepodległości, zatrzymano 74 osoby.

  Tegoroczny Marsz Niepodległości - organizowany pod hasłem "Armia patriotów" ruszył ok. godziny 15-tej z ronda Dmowskiego. W tym roku trasa manifestacji przebiegała inaczej niż w latach ubiegłych. Marsz nie poszedł ul. Marszałkowską do placu Konstytucji, tylko Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na praski brzeg Wisły, by zakończyć się na błoniach Stadionu Narodowego i przy kamieniu upamiętniającym dom, w którym urodził się Roman Dmowski.

  Na trasie i u celu marszu dochodziło do incydentów i bójek z policją. Policja użyła gazu łzawiącego i pieprzowego, armatek wodnych i broni gładkolufowej.

  Policja otoczyła grupę zamaskowanych osób, która oddzieliła się od marszu i atakowała funkcjonariuszy.

  Organiz Marsz Niepodległości zgromadził dziesiątki tysięcy osób, które chciały zamanifestować swój patriotyzm. Wydarzenie zostało zakłócone przez grupy chuliganów, od których odcinają się organizatorzy Marszu Marsz Niepodległości zgromadził dziesiątki tysięcy osób, które chciały zamanifestować swój patriotyzm. Wydarzenie zostało zakłócone przez grupy chuliganów, od których odcinają się organizatorzy Marszu Jakub Szymczuj /Foto Gość atorzy i służba porządkowa nawoływali do zachowania spokoju. Parokrotnie dla uspokojenia sytuacji intonowali hymn narodowy. Agresywnych zamaskowanych osobników starała się powstrzymać straż marszu. Przez kordon, który utworzyła, przebiło się kilkaset osób, w większości agresywnych.

  Jak ocenił we wtorek wieczorem na specjalnie zwołanej konferencji szef stołecznej policji insp. Michał Domaradzki, w tym roku na Marszu Niepodległości doszło do zdecydowanie mniejszej liczby incydentów niż w latach ubiegłych. Podał, że według szacunków policji i stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, w demonstracji wzięło udział ok. 30 tys. osób.

  Potwierdził, że na komisariaty doprowadzono - do godz. 21 - 220 osób. Stołeczna policja - jak mówił rzecznik stołecznej policji Mariusz Mrozek - jest przekonana, że zatrzymani chuligani to kibice polskich klubów. Główny zarzut, który może zostać im postawiony, to udział w nielegalnym zbiegowisku, za co grozi do trzech lat więzienia.

  Domaradzki przyznał również, że postawa policjantów mogła być przez demonstrantów interpretowana jako zbyt stanowcza, ale - jak dodał - były to działania w trosce o bezpieczeństwo ludzi świętujących rocznicę odzyskania niepodległości.

  Pytany o wykorzystanie do zabezpieczenia marszu policyjnych antyterrorystów, komendant przyznał, że "do dynamicznych zatrzymań wykorzystano policjantów również z jednostek, które są do tego wyszkolone".

  Szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor powiedziała z kolei, że największe zniszczenia są w na rondzie Waszyngtona i prawdopodobnie w al. Zielenieckiej. Wymieniła zniszczone znaki drogowe, wygrodzenia przystanków tramwajowych oraz niszczony bruk.

  "Uważam, że policja znakomicie sobie poradziła z sytuacją, bardzo skutecznie odgrodziła zatrzymanych chuliganów od Marszu Niepodległości. Chuligani atakowali nie tylko policjantów, ale również uczestników Marszu, straż Marszu" - podkreśliła Gawor.

  Marsz Niepodległości w tym roku przeszedł inną trasą niż w latach ubiegłych - począwszy od ronda Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego na praski brzeg Wisły. Zakończył się na błoniach Stadionu Narodowego.

  Od początku dochodziło do drobnych incydentów - uczestnicy manifestacji odpalali petardy, rzucali race. Już na samym początku doszło do zaatakowania policjantów przez kilkunastu chuliganów; do zamieszek doszło jednak na końcu trasy marszu, choć bojówkarze cały czas atakowali policjantów i prowokowali uczestników manifestacji.

  "Gdy uczestnicy pochodu schodzili z mostu Poniatowskiego, oddzieliła się od nich grupa kilkuset osób i pobiegła w stronę policjantów na rondo Waszyngtona. Podjęliśmy decyzję o delikatnym wycofaniu się, żeby ich odciągnąć od marszu. Poprosiliśmy też organizatora, żeby na chwilę wstrzymał pochód i bocznymi drogami wprowadziliśmy policjantów tak, by znaleźli się na jego czole" - relacjonował Sokołowski.

  Jak dodał, atakująca grupa widząc kordon policjantów, zaczęła uciekać w kierunku ulicy Francuskiej, tam policjanci próbowali ją ponownie otoczyć. Chuligani widząc, co się dzieje, zaczęli jednak uciekać na błonia Stadionu Narodowego.

  "Ostatecznie udało nam się ich oddzielić i zepchnąć na bok, tak by marsz mógł się zakończyć zgodnie z planem. Użyliśmy broni gładkolufowej i m.in. armatek wodnych z wodą barwioną, by móc łatwiej identyfikować zatrzymywać zadymiarzy" - zaznaczył Sokołowski. Jak wyjaśnił, w akcje zaangażowane były specjalne zespoły policyjne do tego typu zatrzymań. Chodziło o to, by chuliganów wyłapywać - po kolei - z atakującego funkcjonariuszy tłumu.

  Bojówkarze rzucali w stronę policjantów kostką brukową, butelkami, racami, petardami, drzewcami flag. Rannych zostało 23 funkcjonariuszy. Poszkodowanych - według wstępnych danych - zostało też 16 uczestników zamieszek.

  Wśród doprowadzonych na policję osób jest też ponad 80, które trafiło tam jeszcze przed marszem - to ci, którzy mieli przy sobie petardy, race - niedozwolone podczas zgromadzenia, a także m.in. ochraniacze na zęby i pałki. Reszta z ponad 200 to m.in. chuligani biorący udział w zadymach na rondzie Waszyngtona.

  Policja nie chce ujawniać, ilu funkcjonariuszy zaangażowanych było w zabezpieczenie zgromadzeń i marszy w Warszawie, które odbywały się we wtorek. Wiadomo jedynie, że do stolicy przyjechało kilka tysięcy policjantów z innych komend wojewódzkich. To m.in. oni będą dbać o to, by uczestnicy Marszu Niepodległości spokojnie się rozeszli i wyjechali ze stolicy.

  Sokołowski podkreślił również, że straż powołana przez organizatora marszu, próbował wielokrotnie rozładowywać sytuację. "Widać, że z roku na rok jest coraz bardziej świadoma zadań, które przed nią stoją" - dodał.

  Zabezpieczenie obchodów 11 listopada, nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju koordynowała Policyjne Centrum Dowodzenia w Legionowie. W akcji wykorzystano m.in. policyjne śmigłowce z kamerami, z których nagranie trafiało bezpośrednio do sztabu i pozwalało na ocenę sytuacji.

  Przed 11 listopada policja kilkakrotnie spotykała się m.in. się z organizatorami Marszu Niepodległości.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • tango
   12.11.2014 07:56
   Policja po zatrzymaniach nakręciła kolejną część -"Sami swoi"!!!!!
  • Piotr_Adamczyk
   12.11.2014 07:57

   Panowie z Telewizji Republika wspierli zadymiarzy, a ci spuscili im łomot.
   Pan Bóg ich pokarał za śpiewanie "Ojczyznę wolną, racz nam wrócić Panie".
   Ojczyznę mamy wolną, basta!

  • schorowanyczlowiek
   12.11.2014 09:36
   Przy tej okazji można wspomnieć o RAŚ. Związana z RAŚ, dr politolog M. Myśliwiec zapowiedziała na swym profilu dziękowanie Bogu za to, że urodziła się Górnoślązaczką. Złamała chyba w ten sposób przykazanie by nie brać imienia Boga nadaremno. Pani Myśliwiec napisała to w związku z wybrykami chuligański w czasie marszu w Warszawie oraz rysunkiem, przedstawiającym bandziora z pałą i polską flagą, mówiącego "Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy. Czyli M. Myśliwiec utożsamiła Polaków z wczorajszymi chuliganami. Działacz RAŚ, M. Melon wykorzystał okazję by przeciwstawić RAŚowy marsza autonomii temu w Warszawie i polecił uczyć się od nich jak być Ślązakiem. Ten komentarz M. Melona zalajkował m. in politolog T. Słupik. Pytanie, dlaczego pp. Myśliwiec i Słupik wystepują w mediach jako niezależni politolodzy. Oboje są ludźmi RAŚ
  • RafałAdam
   13.11.2014 12:22
   Oto skąd się wzięło ponad 200 zatrzymanych (podczas gdy po przejściu Ronda Waszyngtona było ich ponad 100): http://youtu.be/cyPl854iWa8
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół