• facebook
 • rss
 • Powstanie Mur Pamięci na Woli

  Tomasz Gołąb

  dodane 14.11.2014 23:04

  W Izbie Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy będzie eksponowana stała wystawa dokumentująca życie w okupowanej stolicy i zbrodnie popełnione w latach 1939-1945 na ludności cywilnej. Będzie też Mur Pamięci z nazwiskami zidentyfikowanych osób pochowanych w nekropolii.

  Na Cmentarzu Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej zostanie wybudowana Izba Pamięci.

  Ratusz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję architektoniczną pawilonu i jego otoczenia.

  Autor zwycięskiego projektu otrzyma 70 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu realizacyjnego.

  - Cmentarz Powstańców Warszawy to specyficzne miejsce, w którym znajdują się prochy dziesiątków tysięcy, w większości anonimowych ofiar powstania i II wojny. Przez wiele lat ta nekropolia była zapomniana i spychana w niepamięć. Teraz przywracamy jej tożsamość stolicy i chcemy stworzyć miejsce w którym będzie można godnie uczcić pamięć i przybliżyć sylwetki uczestników tamtych wydarzeń. Nie zapominamy również o otoczeniu cmentarza i zajmiemy się także parkiem Powstańców Warszawy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

  W Izbie Pamięci będzie eksponowana stała wystawa dokumentująca życie w okupowanej stolicy – zwiedzający będą mogli zapoznać się z informacjami o zbrodniach popełnionych w latach 1939-1945, miejscach egzekucji i pochówku ofiar oraz historią Cmentarza Powstańców. Natomiast na Murze Pamięci, który ma powstać w pobliżu pawilonu zostaną umieszczone imiona i nazwiska zidentyfikowanych osób pochowanych w nekropolii. Najbardziej dogodną lokalizacje pawilonu wskażą architekci.

  Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 12 grudnia 2014 r. do godz. 16.00. Wyniki konkursu będą znane na początku maja. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół