• facebook
 • rss
 • 16 mln na Muzeum przy Świątyni

  Tomasz Gołąb /PAP

  dodane 18.12.2014 09:10

  Sejm przegłosował utworzenie rezerwy celowej w wysokości 16 mln zł z budżetu kultury na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Wilanowie.

  16 mln zł z budżetu kultury trafi na rezerwę celową związaną m.in. z Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej - zakłada poprawka do budżetu na 2015 rok przyjęta w środę wieczorem przez Sejm. Za przyjęciem poprawki zgłoszonej jednocześnie przez Izabelę Mrzygłocką (PO) i Jana Burego (PSL) głosowało 374 posłów, 59 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

  Wcześniej zmianę taką pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zgodnie z poprawką, budżet na wydatki majątkowe w części przeznaczonej na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego zostanie zmniejszony o 16 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na utworzenie rezerwy celowej pod nazwą "Środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej". Zaznaczono, że chodzi o wydatki majątkowe.

  Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego obecnie intensywnie pracuje nad przygotowaniem ekspozycji głównej. 2014 rok to też kolejny okres intensywnego pozyskiwania eksponatów, m.in. od episkopatów i sanktuariów maryjnych na całym świecie. W tym roku zbiory muzeum wzbogaciły się o blisko 3500 przedmiotów związanych z postaciami Patronów Muzeum, a także bogatą dokumentację w postaci cyfrowej, przekazywaną placówce m.in. przez episkopaty i sanktuaria maryjne odwiedzane przez Jana Pawła II na całym świecie.

  Misją Muzeum jest historyczna, kulturalna i patriotyczna edukacja odbiorców zabranych w niezwykłą podróż przez najważniejsze wydarzenia współczesnej historii Polski ukazywane w perspektywie życia i posługi dwóch wielkich Polaków. Jan Paweł II i Stefan Kardynał Wyszyński są kluczowymi postaciami dla zrozumienia dziejów Kościoła i Polski w XX stuleciu. Muzeum będzie też pierwszą tego rodzaju ekspozycją poświęconą Prymasowi Wyszyńskiemu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • kim
   18.12.2014 11:24
   Granica obłędu przekroczona - nie po raz pierwszy...

   Jesteśmy bardzo bogaci i nie ma u nas innych potrzeb.
   Gorąco apeluję: kiedy odbędzie się następny protest rodziców dzieci niepełnosprawnych - gazety katolickie niech nie zabierają głosu i niech nie ośmielają się pisać jaki to nieczuły na ludzką krzywdę jest rząd PO.

   16 milionów na muzeum! Nie ogarniam tego.
  • Silvio
   18.12.2014 12:35
   Mam 51 lat,orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,od 3 lat co najmniej 2 miesiące spędzam w szpitalu i muszę utrzymać się za 529 złotych m-cznie.Takich jak ja jest w tym kraju dziesiątki tysięcy,a państwo ma to gdzieś i lekką reką wykłada 16 mln zł.na jakieś muzeum.To wprost niewiarygodne ! Skoro Polska jest tak bogatym krajem,to może ktoś pomyśli o takich,jak ja ?
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół