• facebook
 • rss
 • Więcej na edukację, mniej na inwestycje

  jjw/PAP

  dodane 15.01.2015 20:59

  Radni uchwalili tegoroczny budżet stolicy. W nim 704 mln zł deficytu.

  Stołeczni radni przyjęli w czwartek projekt budżetu Warszawy na 2015 r. Planowane dochody mają wynieść 14 mld 163 mln zł, a wydatki – 14 mld 866 mln zł. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała, że budżet jest przejrzysty i zapewni prawidłowe funkcjonowanie miasta i jego rozwój. Zapisany w uchwale budżetowej bilans dochodów i wydatków oznacza deficyt na poziomie 704 mln zł.

  Największa kwota w 2015 r. w wydatkach bieżących ma być przeznaczona na edukację. „Największa suma to są wydatki na edukację, które zaplanowane są w wysokości 2 mld 846 mln zł. To jest prawie 70 mln więcej niż w roku ubiegłym” - mówiła Gronkiewicz-Waltz, przedstawiając radnym założenia budżetu.

  Pieniądze, jak powiedziała, zostaną przeznaczone m.in. na budowę nowych żłobków, przedszkoli i szkół. Nowe żłobki mają powstać m.in. na Bielanach i Woli, przedszkole na Wilanowie, a gimnazjum na Białołęce.

  Na kolejnym miejscu w wydatkach stolicy znajduje się transport i komunikacja miejska. Wydatki na zakup usług przewozowych mają osiągnąć kwotę 2 mld 479 mln zł, a szacowane dochody ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej – 816 mln zł.

  Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że miasto nie planuje podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej.

  Na kulturę w 2015 r. ma być przeznaczone 370 mln zł, czyli o 3 proc. więcej niż w 2014 r. - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

  Na sport miasto zamierza wydać 108 mln zł, czyli o ponad 5 proc. więcej niż w zeszłym roku. „Najważniejszą inwestycją będzie modernizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Na ten cel będzie w tym roku wydany 1 mln zł” - zapowiedziała.

  Gronkiewicz-Waltz przedstawiła także pięć największych inwestycji w 2015 r. Mają to być kolejno: projekt i budowa II linii metra (311 mln zł), budowa Trasy Świętokrzyskiej (219 mln zł), budowa ul. Nowolazurowej (129 mln zł), modernizacja ciągu ulic Marsa-Żołnierska (102 mln zł) i rozbudowa ulic Zwoleńskiej i Żegańskiej (78 mln zł).

  Przeciw projektowi budżetu głosował opozycyjny PiS. Przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Warszawy Jarosław Krajewski argumentował, że budżet oznacza zahamowanie ważnych inwestycji w mieście. „To jest porażka inwestycyjna Hanny Gronkiewicz-Waltz i Platformy Obywatelskiej, ale również złe informacje dla mieszkańców Warszawy. Z jednej strony mamy najmniejsze planowane wydatki inwestycyjne od 8 lat – to oznacza, że nie będzie budowana obwodnica śródmiejska, most Krasińskiego oraz nie będą kontynuowane prace związane z budową metra na Gocław” - powiedział Krajewski.

  Przewodniczący klubu radnych PiS zgłosił osiem poprawek odnoszących się do planowanych wydatków Warszawy w 2015 r. Wśród nich znalazły się punkty, w których postulował m.in. przyśpieszenie budowy obwodnicy śródmiejskiej, zabezpieczenie środków na budowę II linii metra na Gocław oraz zwiększenie środków na wsparcie organizacyjno-prawne dla lokatorów z reprywatyzowanych budynków. Wszystkie zostały odrzucone.

  Przyjęcie uchwały ws. budżetu oznacza zielone światło dla realizacji 336 projektów wybranych w pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego, w ramach którego do podziału było ponad 26 mln zł.

  Jak powiedział PAP wiceprezydent Michał Olszewski w 2015 r. ok 250 mln zł zostanie przeznaczonych na rewitalizację obszaru Pragi. „Większa część tej kwoty jest dzisiaj jeszcze nie rozdysponowana, natomiast pierwszeństwo w wydawaniu tych środków będzie miało budownictwo mieszkaniowe na Pradze. Te środki będą stopniowo zabezpieczane i będziemy finansowo zasilali nasze spółki TBS, po to, żeby mogły rozpocząć modernizację obiektów na Pradze” - zapowiedział Olszewski.

  Na tej samej sesji radni przyjęli uchwałę ws. Wieloletniej Prognozy Finansowej Warszawy na lata 2015-2042. Główne kierunki inwestowania ujęte w tym dokumencie to: budowa II linii metra, budowa obwodnicy Śródmiejskiej, rewitalizacja obszaru Pragi, budownictwo społeczne, dzielnica Wisła, centra lokalne, Szpital Południowy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół