Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pogrzeb premiera

Na Powązkach Wojskowych z honorami pochowano premiera Józefa Oleksego. Żegnało go kilkaset osób. Mowę pożegnalną wygłosił Aleksander Kwaśniewski.

- Byłeś dla naszego pokolenia postacią symboliczną. W tobie widać było nasze rozterki. Pokolenie urodzone po II wojnie światowej było realistami, wierzyliśmy, że trzeba w narzuconym nam systemie zmienić to, co złe. Wiedzieliśmy, że zewnętrzny kostium, w który wepchnięto Polskę, jest nie do ruszenia, ale wierzyliśmy, że trzeba ją zmieniać od środka - mówił w długiej przemowie pożegnalnej A. Kwaśniewski. Według byłego prezydenta, J. Oleksy był dla lewicy ważnym drogowskazem dzięki jego umiarowi, zdolnościom polemicznym i wiedzy. - Będzie nam brakować twoich mądrych słów i ciepłych opowieści - mówił były prezydent, wyrażając też podziw dla J. Oleksego za to, że potrafił się podnieść z największych porażek i oskarżeń o agenturalność - bez odwetu czy chęci rewanżu.

Obrzędy pogrzebowe na cmentarzu prowadził abp Sławoj Leszek Głódź. W imieniu społeczności prawosławnej J. Oleksego żegnał prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel. Na koniec uroczystości na cmentarzu córka zmarłego Julia odczytała wiersz "Po balu" Cypriana Kamila Norwida. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób. J. Oleksy spoczął obok gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Były premier, były marszałek Sejmu i były szef SLD od kilku lat chorował na nowotwór. Zmarł w ubiegły piątek. W czerwcu skończyłby 69 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

Nowy numer 17/2024

28 kwietnia 2024

Takt i tolerancja?

To były czasy! Działo się – jakby to powiedziała mocno już podstarzała młodzież. Jan Paweł II na rok przed wstąpieniem Polski do UE tłumaczył uczestnikom narodowej pielgrzymki do Rzymu: „Wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy. Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy”.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu