• facebook
 • rss
 • Nowe zasady rekrutacji do przedszkoli

  jjw/PAP

  dodane 19.01.2015 11:51

  Przy przyjęciu przedszkolaków wprowadzono kryterium dochodowe.

  Rada Warszawy przyjęła uchwałę ws. kryteriów w drugim etapie rekrutacji do przedszkoli. Jedno z kryteriów to dochód na osobę w rodzinie. Opozycja była krytyczna wobec tego zapisu podkreślając, że kryterium dochodowe powinno być stosowane w pomocy społecznej, a nie polityce prorodzinnej.

  W projekcie uchwały zapisano, że ustala się sześć kryteriów podczas drugiego etapu rekrutacji i określoną liczbę punktów za spełnienie danego kryterium. Najwięcej punktów – 130 - dostanie pięcioletnie dziecko objęte obowiązkowym, rocznym przygotowaniem przedszkolnym oraz dziecko z odroczonym obowiązkiem szkolnym ubiegające się o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej położonej w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania.

  Jednak najwięcej kontrowersji wzbudzało szóste kryterium – dochód na osobę w rodzinie dziecka, za które można otrzymać w postępowaniu rekrutacyjnym od zera do jednego punktu. Zdaniem przewodniczącego klubu radnych PiS Jarosława Krajewskiego takie kryterium nie powinno być wprowadzane i zastosowano je tylko dlatego, że miejsc w przedszkolach w Warszawie jest wciąż zbyt mało.

  Zastępca dyrektora Biura Edukacji Beata Murawska broni zasadności wprowadzenia dodatkowego kryterium: "Zdarzały się sytuacje, kiedy grupa dzieci aplikująca do danego przedszkola uzyskiwała taką samą liczbę punktów. I wtedy komisja rekrutacyjna nie mogła zastosować dodatkowego kryterium, żeby jeszcze zróżnicować te dzieci. Postanowiliśmy wymyślić takie kryterium, które pozwoli uszeregować dzieci w kolejności do przyjęcia” - powiedziała Murawska.

  Przyjęta uchwała dokłada do kryteriów ustawowych sześć kryteriów, których określenie pozostaje w kompetencji rady miasta – wyjaśniła. Dodała, że kryterium dochodowe jest najniżej punktowane, można uzyskać tylko jeden punkt. “Rodzic, który chce skorzystać z tego kryterium składa oświadczenie, ale jeśli nie chce skorzystać nie musi niczego składać” - podkreśliła Murawska. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • gość
   20.01.2015 20:04
   Ojej! Dziani rodzice nie chcą płacić za przedszkola? Biedni są sami sobie winni?
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół