• facebook
 • rss
 • Papieski medal dla prof. Rzeplińskiego

  Tomasz Gołąb

  dodane 23.01.2015 11:26

  - Jestem szczęśliwy, bo jestem Polakiem, chrześcijaninem i katolikiem - powiedział prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego, odbierając z rąk kard. Kazimierza Nycza medal Pro Ecclesia et Pontifice.

  Prawnik, sędzia, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Andrzej Rzepliński otrzymał z rąk kard. Kazimierza Nycza wysokie papieskie odznaczenie, w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła. Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) został ustanowiony przez papieża Leona XIII 17 lipca 1888 r. dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa. Przyznawany jest przez papieża na wniosek biskupa diecezjalnego. Krzyż, obok odznaczenia honorowego Benemerenti, jest szósty rangą co do starszeństwa odznaczeń watykańskich.

  - Jestem szczęśliwy, bo jestem Polakiem, chrześcijaninem i katolikiem. To Kościołowi zawdzięczamy w dużej mierze to, że po latach zaborów i totalitaryzmów możemy mówić i myśleć po polsku - mówił profesor Andrzej Rzepliński, odbierając Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice.

  W laudacji ks. Tomasz Dostatni podkreślił zasługi odznaczonego dla Kościoła i systemu prawnego w Polsce. Szczególną uwagę zwrócił na jego działalność w Trybunale Konstytucyjnym i zgodność jego poglądów na przykład na karę śmierci z nauczaniem papieża Jana Pawła II.

  Marian P. Romaniuk został odznaczony medalem Benemerenti   Marian P. Romaniuk został odznaczony medalem Benemerenti Tomasz Gołąb /Foto Gość W trakcie uroczystości kard. Kazimierz Nycz wręczył również drugie odznaczenie, Benemerenti - przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego, oddane wraz z rodzinami i społecznościami. Medal otrzymał Marian P. Romaniuk, biograf i badacz dorobku kard. Stefana Wyszyńskiego, zaangażowany w proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia. Medal Benemerenti to złoty krzyż w kształcie karo, z napisem Benemerenti (Dobrze zasłużonym) na rewersie na tle godła Watykanu. W awersie medalu widnieje sylwetka Chrystusa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Dyskusja zakończona.

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół