• facebook
 • rss
 • W imię prawdy i ku przestrodze

  Agnieszka Kurek-Zajączkowska

  dodane 16.03.2015 00:18

  W 100. rocznicę ludobójstwa Ormian w kościele ojców paulinów, została odprawiona Msza św. w rycie ormiańskim w intencji pomordowanych.

  Eucharystii przewodniczył abp Rafael Minassian, ordynariusz Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej dla Ormian katolików. Homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz, który sprawuję funkcję ordynariusza katolików obrządku ormiańskiego w Polsce.

  Metropolita warszawski przypomniał, że ludobójstwo Ormian rozpoczęło się 24 kwietnia 1915 r. i było pierwszym tak tragicznym wydarzeniem XX wieku w Europie. - Zamordowano 2 miliony ludzi, w tym półtora miliona chrześcijan. Wszystko w imię okrutnej ideologii panturanizmu. Wszystkie wspólnoty nie tureckie, zostały przeznaczone do wyniszczenia. Kolejnym motywem zbrodniczej działalności Turków była nienawiść do chrześcijaństwa - mówił kard. Nycz.

  Podkreślił, że przez wiele lat nie mówiło się o zagładzie i dopiero na przełomie XX i XXI w. kilka państw podpisało uchwały składające hołd pomordowanym i nazwało ją ludobójstwem. - Tak uczynił polski parlament 15 kwietnia 2005 r. w 90. rocznicę ludobójstwa – przypomniał hierarcha.

  Kard. Nycz wskazał też na postawę zamordowanego w 1915 r. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa abp Ignacego Maloyana. -  Dziś to już błogosławiony. Nie uciekł. Nie opuścił swojej owczarni. Nie zdradził swojej wiary. Innych zachęcał do wytrwania w wierze, a prześladowanym dodawał odwagi – opisywał jego bohaterstwo.

  Prosił też o pamięć o ludobójstwie Ormian. - Nie w imię nienawiści, ale w imię prawdy, ku przestrodze następnych pokoleń, by jak mawiał Józef Szujski, „na zafałszowanej historii nie była budowana fałszywa polityka i współczesność. By licząc na niepamięć, czy przemilczanie, żaden współczesny terrorysta świata nie mógł cynicznie liczyć na zapomnienie” - cytował polskiego historyka i działacza  politycznego. Przypomniał też, że Hitler zachęcając do wyniszczenia Polaków, mówił ironicznie, że świat nie pamięta już o zamordowanych Ormianach.

  Tekst homilii został przetłumaczony na język ormiański. We Mszy św. uczestniczył ambasador Republiki Armenii w RP Edgar Ghazaryan i ks. Rafał Krawczyk, proboszcz ormiańskokatolickiej parafii centralnej w Warszawie.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • SLONZOK
   16.03.2015 07:57
   kU PRZESTRODZE I W IMIE PRAWDZIE NIECH ODPRAWIA MSZE ZA sLAZAKOW ZAMORDOWANYCH PRZEZ POLAKOW PO WAJNIE
  • SLONZOK
   16.03.2015 08:26
   Moj komentarz sie wam nie podoba Bo Polscy chczescijanie mordowalo Slaskich chczescian i to jest PRAWdA
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół