• facebook
 • rss
 • Najpiękniejsza twarz Kościoła

  Tomasz Gołąb

  dodane 10.06.2015 14:27

  Spotkania z misjonarzami, koncerty ewangelizacyjne, pięć tysięcy najmłodszych na Torwarze. - Każdy z nas, od chwili chrztu, jest misjonarzem - mówi bp Jerzy Mazur przed IV Krajowym Kongresem Misyjnym, którzy odbędzie się w Warszawie w dniach 12-14 czerwca.

  Siostra Tomasza Sadowska, pasjonistka, od 29 lat pracuje na misjach w Kamerunie. - Chciałam być z ludźmi opuszczonymi, więc opuściłam w 1986 r. porzuciłam Brukselę dla bezdroży i afrykańskich dżungli. Pracowałam wśród pigmejów, wśród chorych na AIDS, wśród dzieci, które mają wielki głód Boga - mówi, dodając że dziś jej dzieciom potrzeba najbardziej przyborów szkolnych i książek, a samym misjonarzom - środków transportu, by mogli dojechać w najdalsze zakątki świata.

  Na świecie pracuje obecnie 2065 polskich misjonarek i misjonarzy. Głoszą Ewangelię w 97 krajach na wszystkich kontynentach.

  Chcemy przebudzić jak największą liczbę ochrzczonych, uświadamiając, że każdy z nas ma nakaz misyjny - mówi bp Jerzy Mazur SVD   Chcemy przebudzić jak największą liczbę ochrzczonych, uświadamiając, że każdy z nas ma nakaz misyjny - mówi bp Jerzy Mazur SVD Tomasz Gołąb /Foto Gość - To dużo, choć wciąż za mało wobec potrzeb - mówi bp Jerzy Mazur SVD, który sam wiele lat spędził na misjach w Ghanie, a potem na Białorusi i Syberii, w diecezji 30-krotnie większej od terytorium Polski. - Chcemy dziś uświadomić wszystkim katolikom, że każdy jest misjonarzem: jedni wyjeżdżając w świat, inni wspierając modlitwą i ofiarami ich głoszenie Chrystusa. Dlatego organizujemy w Warszawie IV Krajowy Kongres Misyjny - dodaje przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

  - My jesteśmy na froncie, ale podobnie jak w każdej bitwie, bez odpowiedniego zaplecza nie możemy odnieść zwycięstwa. To wszyscy katolicy są zapleczem dla misjonarzy. I za to dziękuję - dodaje siostra Tomasza Sadowska.

  IV Krajowy Kongres Misyjny rozpocznie się w Warszawie 12 czerwca. Jego hasło:  „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału” nawiązuje do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Evangelii gaudium”, zwłaszcza pierwszej części.

  - Hasło zwraca uwagę na dynamizm radości tkwiący w wierze ewangelicznej dynamizm radości. Ten, kto cieszy się wiarą, nie może egoistycznie zachować jej dla siebie. Wiara jest źródłem radości, która pobudza do trudu misyjnego. Kongres pragnie, by wszyscy odnaleźli w sobie ewangeliczną radość i zapał misyjny - mówi bp Jerzy Mazur.

  Logo kongresowe   Logo kongresowe Tomasz Gołąb /Foto Gość Logo kongresu nawiązuje do drzwi kościoła, który jest otwarty dla wszystkich. Wieńczy je krzyż Chrystusa, który jest głoszony jako Zbawiciel świata.  W centrum znajdują się zarysy kontynentów, na jakie zostają posłani polscy misjonarze. Po bokach, niczym skrzydła drzwi znajdują się karty Ewangelii. U dołu widoczne jest hasło Kongresu.

  Wśród uczestników kongresu będzie m.in. 5 tys. dzieci, które 13 czerwca będą uczestniczyć na Torwarze w spotkaniach, m.in. z kard. Fernando Filonim i misjonarzami oraz Mszy św. pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego. Z koncertem wystąpi również Joszko Broda oraz dziecięcy zespół taneczny Freespirit z Ghany. Swoją stację kongresową będzie miała również młodzież, która zgromadzi się wokół krzyża i ikony Światowych Dni Młodzieży w bazylice przy ul. Kawęczyńskiej. Dla nich zagra m.in. Darek Malejonek oraz zespoły z Afryki i Ameryki Południowej. Stacja Kongresowa dla dorosłych będzie miała miejsce w kościele Wszystkich Świętych przy  pl. Grzybowskim. O godz. 18 13 czerwca Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Fernando Filoni, a homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz.
   

  - Kościół będzie misyjny, albo go w ogóle nie będzie - mówi prezes KAI Marcin Przeciszewski   - Kościół będzie misyjny, albo go w ogóle nie będzie - mówi prezes KAI Marcin Przeciszewski Tomasz Gołąb /Foto Gość

  Dzień wcześniej na UKSW, w auli Jana Pawła II o godz. 9.30 rozpocznie się konferencja naukowa, której towarzyszyć będzie dziesięć spotkań w grupach, poświęconych różnym aspektom misji.
   
  Trzeci dzień kongresu odbywać się będzie we wszystkich diecezjach w Polsce, gdzie zaplanowano Msze św. kongresowe oraz festyny misyjne. - Misjonarze i misjonarze to najpiękniejsza twarz Kościoła. A Kongres Misyjny to wielka szansa dla Kościoła w Polsce. Bo Kościół albo będzie misyjny, albo go w ogóle nie będzie - twierdzi Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
  Do tej pory w Polsce odbyły się trzy kongresy misyjne. Pierwszy - w 1938 r. w Poznaniu, a dwa kolejne w 1992 i 1999 r. w Częstochowie.
   
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół