• facebook
 • rss
 • 95 lat temu w Ossowie....

  jjw

  dodane 12.08.2015 14:09

  Rozpoczynają się obchody Bitwy Warszawskiej, która w 1920 r. obroniła Europę przed bolszewizmem.

  Tegoroczne obchody bitwy z 1920 r., uznanej za jedną z na kilkunastu przełomowych bitew w historii świata, już trwają. Rozpoczęły się 8 sierpnia w Radzyminie rajdem rowerowym szlakiem kpt. Stefana Pogonowskiego i mjr. Stefana Waltera. Jednak największe uroczystości odbędą się 14 i 15 sierpnia w Ossowie. Zainicjuje je w piątek o godz. 21 Apel Poległych przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki.Tam też rozpoczną się piątkowe, całodzienne uroczystości. O godz. 10 odbędą się modlitwy przy krzyżu ks. Skorupki. O 11.15 abp Henryk Hoser SAC odprawi Mszę św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych. Po niej odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców na grobach bohaterów. O godz. 14 rozpocznie się widowisko plenerowe, rekonstruujące przebieg Bitwy Warszawskiej.

  Obchodom towarzyszyć będą n.in. XV Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich, gry terenowe, turnieje sportowe, zlot motocyklowy, wystawa sprzętu militarnego,pokazy sztucznych ogni, koncerty. 15 sierpnia o godz. 9 przy cmentarzu Poległych gołębiarze wypuszczą z klatek 7 tys. ptaków, symbolizujących zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej.

  Tegoroczne obchody potrwają do 23 sierpnia, na terenie Ossowa, Radzymina, Klembowa, Zielonki, Ząbek, Marek, Kobyłki, Tłuszcza i Strachowa. Szczegółowy program można znaleźć na: www.bitwawarszawska.pl.

  Starostwo powiatowe w Wołominie przypomina, że w związku z uroczystościami 15 sierpnia nastąpi zmiana w ruchu drogowym na terenie Ossowa. Dojazd do miejsc obchodów będzie ograniczony. Samochód trzeba będzie zostawić na wyznaczonych parkingach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół