• facebook
 • rss
 • Dom ks. Skorupki do wyburzenia?

  Tomasz Gołąb

  dodane 12.08.2015 16:07

  Obrońcy Zabytków Warszawy chcą objęcia ochroną kamienicy ks. Ignacego Skorupki. 13 sierpnia, w przeddzień rocznicy śmierci bohatera Cudu nad Wisłą organizują pikietę przed siedzibą konserwatora zabytków.

  - O godz. 12 pikieta organizujemy pikietę przed urzędem konserwatora przy zbiegu Smolnej i Nowego Światu. Chcemy obronić miejsce narodzin bohatera z 1920 r. przed rozbiórką. Nie godzimy się, by na jego miejscu stawiać kolejny wieżowiec. Wielokrotnie składaliśmy w tej sprawie wnioski do Rafała Nadolnego, konserwatora zabytków, by objął kamienicę przy ul. Ciepłej 3. Ale urzędnik robi wszystko, by ten dom zniknął - mówi Janusz Sujecki.

  Zdaniem społecznika, do wpisania do rejestru zabytków kwalifikuje budynek przede wszystkim nie jego wartość artystyczna, a historyczna i naukowa. - To przede wszystkim świadek historii - narodzin bohaterskiego kapłana i przedwojennej Warszawy - na klatkach schodowych zachowały się oryginalne drewniane schody i balustrady, w mieszkaniach do tej pory znajdują się gipsowe rozety i sztukateria. To jedyny tego typu budynek na tej ulicy. Poza tym, jest to także cenny obiekt dla środowisk żydowskich - budynek mieścił się w granicach getta i został utrwalony na ikonografii getta - wyjaśnia obrońca zabytków.

  Starania o zachowanie historycznego obiektu poparła parafia Wszystkich Świętych, praska katedra, Muzeum Ordynariatu Polowego, parafia katedry polowej WP, a także środowiska żydowskie - Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra. Kilkukrotnie przed dzielnicowym ratuszem protestowali także sami mieszkańcy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół