• facebook
 • rss
 • Dzień zwycięstwa prawdy

  Tomasz Gołąb

  dodane 17.09.2015 09:35

  - 17 września, dzień otwarcia Muzeum Katyńskiego jest dniem triumfu prawdy - powiedział podczas Mszy św. na Cytadeli bp Józef Guzdek.

  - Dzień otwarcia Muzeum Katyńskiego jest tryumfem prawdy. Ponad 40 tys. przedmiotów wydobytych z dołów śmierci, zgromadzonych w jednym miejscu, będzie przypominać o zbrodni, która jest wielkim dramatem polskiego narodu - powiedział podczas Mszy św. inaugurującej uroczystości otwarcia Muzeum Katyńskiej na Cytadeli bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. - Kozielsk, Ostaszków i Starobielsk do dziś przemawiają ciszą i bólem odosobnienia. W obozach jenieckich nadzieja na uwolnienie i powrót do domu przemieszane były z depresją, załamaniem i wyczekiwaniem na śmierć. Katyń, Smoleńsk, Charków, Twer i wiele innych miejsc kaźni przytłacza naszą wyobraźnię i rodzi pytanie: Dlaczego? - pytał biskup polowy, dodając, że otwarcie Muzeum to także dzień tryumfu rodzin pomordowanych. - To oni, mimo zakazów i szykan, odkrywali i bronili prawdy o męczeństwie swoich najbliższych. Nie spoczęli, aż do chwili ukazania światu prawdy o zbrodni katyńskiej. Dziś, kiedy przekraczamy próg Muzeum Katyńskiego, pragniemy złożyć Wam hołd i wyrazy uznania za niezłomność - powiedział bp Józef Guzdek.

  Gabloty pełne relikwii wydobytych z dołów śmierci   Gabloty pełne relikwii wydobytych z dołów śmierci Tomasz Gołąb /Foto Gość Msza św. odbyła się na Placu Apelowym, centralnym miejscu Muzeum Katyńskiego. Uczestniczyły w nich środowiska rodzin katyńskich. Przy ołtarzu stanął również abp Edmund Piszcz, emerytowany ordynariusz diecezji warmińskiej. W Charkowie zginął jego 29-letni wuj, Stanisław Piszcz.

  - Dziękuję za tę chwilę modlitwy na tym, mogę powiedzieć, świętym miejscu - powiedział na koniec Mszy św. bp J. Guzdek.

  W uroczystym otwarciu Muzeum Katyńskiego o godz. 12 weźmie udział prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda.

  czytaj też:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół