To się mailem nie uda

Zaczęło się kontrowersyjnie, cyklem plakatów w Warszawie, o konstytucji bez Boga, in vitro i granicach w sztuce. - Nie uciekamy od palących problemów ale chcemy odpowiadać na pytania, które pojawiają się na styku wiary, nauki i kultury - mówi kardynał Kazimierz Nycz, zapowiadając kolejne debaty Dziedzińca Dialogu, który we Włoszech nazywany jest Dziedzińcem Pogan.

Archidiecezja Warszawska oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, zapraszają 7 i 8 października na kolejny cykl debat, których głównym tematem jest przedyskutowanie kształtu współczesnej demokracji i jej granic.

- Poprzednie edycje Dziedzińca Dialogu, zainspirowanego przez papieża Benedykta XVI, pokazały że można rozmawiać na najtrudniejsze tematy daleko od stylu , którego jesteśmy świadkami w świecie mediów czy polityki - mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Po kwietniowych debatach na temat godności człowieka oraz dialogu Kościoła ze światem, organizatorzy postanowili zająć się szczegółowymi tematami, które wzbudzają podziały wśród Polaków.

- W październiku stawiamy pytania w trzech obszarach: polityce, nauce i kulturze. Jakie są granice państwa i autonomii wspólnot religijnych? Czy naukowcy zapragnęli dziś zająć pozycję, którą zajmuje Bóg Stwórca? Pytamy także o granice wolności artystycznej. Dziedziniec Dialogu z refleksji teoretycznej przechodzi w debatę o kształcie Polski na następne dekady – dodaje kardynał Kazimierz Nycz.

7 i 8 października. Uniwersytet Warszawski, Muzeum Narodowe oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie ze swoją misją, będą miejscami wymiany zdań pomiędzy najważniejszymi postaciami życia publicznego z całego świata. Wśród nich m.in. Jadwiga Staniszkis, Zbigniew Mikołejko, John Milbank, Andrzej Rzepliński, Joanna Szczepkowska, Zbigniew Libera, Rafael Vicuña czy Piotr Stępień. W wydarzenie zaangażowane są warszawskie uczelnie wyższe, państwowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, teatry i muzea.

- "Polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm a nie ciasnota i zamknięcie" - mówi cytując Jana Pawła II Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, podkreślając że dialog zakłada poczucie własnej tożsamości oraz otwarcie na wspólne poszukiwanie prawdy. - Cieszę się, że w tegoroczny Dziedziniec zaangażowało się tak wiele różnych instytucji, takich jak Instytut Teatralny, Fundacja Batorego, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Instytut Adama Mickiewicza czy Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Dziedziniec Dialogu jest odpowiedzią na potrzebę ciągłej pracy nad kulturą spotkania. Warszawa podjęła to wyzwanie – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, dodając że praca w Londynie nauczyła ją, że nie wszystkie sprawy w życiu da się załatwić przez e-mail. - Czasami po prostu dobrze się spotkać i porozmawiać.

Tegorocznej imprezie towarzyszą trzy hasła, które pojawiły się na ulicach Warszawy. Na jednym z billboardów znajduje się napis: out/in vitro, w innym miejscu pytanie: konstytucja z Bogiem czy bez Boga? Trzecie hasło to gra słów: obraz czy obraza? Hasła odnoszą na stronę blogjp2.pl.

- Dziedziniec Dialogu jest skierowany do nas, do ludzi, którzy tutaj mieszkają. Do warszawiaków i do Polaków. Porozmawiajmy dla naszego wspólnego dobra – zachęca Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..