• facebook
 • rss
 • Ponieście naszą wiarę dalej

  Tomasz Gołąb

  dodane 04.11.2015 07:33

  Od 31 lat wędrują przez miliony młodych rąk po całym świecie. Znaki Światowych Dni Młodzieży zakończyły peregrynację w archidiecezji warszawskiej. Podczas uroczystej celebry w katedrze św. Jana Chrzciciela kard. Kazimierz Nycz przekazał krzyż i ikonę młodzieży i biskupowi Warmii.

  - Wielkie dzieło Boga to wcielenie Syna bożego, to Słowo które staje się ciałem, to przyjęcie krzyża i zmartwychwstanie. To dlatego u początków Światowych Dni Młodzieży jest także krzyż - mówił kard. Kazimierz Nycz do młodzieży warszawskiej i warmińskiej, która zgromadziła się w archikatedrze św. Jana.

  Podczas uroczystej Mszy św. odprawionej przez kapłanów zaangażowanych w przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 r. nastąpiło przekazanie znaków ŚDM, krzyża i ikony młodzieży i biskupowi archidiecezji warmińskiej, abp. Józefowi Górzyńskiemu.

  Kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że krzyż ŚDM przekazał młodzieży Jan Paweł II w 1983 roku. 

  W archidiecezji warszawskiej peregrynacja symboli ŚDM rozpoczęła się 17 października i trwała 18 dni. Krzyż i ikona Matki Bożej odwiedziły 131 miejsc, m.in. staromiejskie kościoły, Politechnikę Warszawską, Areszt Śledczy na Mokotowie, jadłodajnię dla bezdomnych i nuncjaturę apostolską.

  - Wówczas młodzi przynieśli do bazyliki krzyż, który został dany i zadany młodzieży świata przez św. Jana Pawła II. Do niego dołączyła ikona Salus Populi Romani, która do dziś znajduje się w kościele Santa Maria Magiore. To był obraz do którego rzymianie przychodzili w chwilach radosnych i trudnych. Do tego obrazu często pielgrzymuje papież Franciszek, przy nim modli się o ważne sprawy i przy nim kończy każdą pielgrzymkę - mówił metropolita warszawski, dodając, że znaki Światowych Dni Młodzieży to zaproszenie do uczty bliskości z Chrystusem

    Tomasz Gołąb /Foto Gość - Są różne odpowiedzi na zaproszenie Chrystusa w środowisku młodych ludzi. Trzeba nieustannego wielkiego świadectwa młodych dla młodych, by to zaproszenie dotarło do każdego człowieka, by każde serce człowieka się otwarło na pukanie Boga. To odnosimy także do przygotowania polskiej młodzieży, parafii, wspólnot i grup, przede wszystkim duchowego na tę wielką ucztę, jaką będą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, a wcześniej we wszystkich diecezjach Polski. Przynajmniej połowa pielgrzymów, w tym prawie 100 tys. do obu diecezji warszawskich, przyjedzie do nas tydzień wcześniej. Dajmy im świadectwo o tym, kim jesteśmy w Chrystusie - apelował kard. Kazimierz Nycz, życząc archidiecezji warmińskiej dobrego przygotowania do ŚDM w lipcu 2016 r.

  - Cieszę się, że te znaki przejmujemy od archidiecezji warszawskiej, bo tu peregrynacji towarzyszyła bardzo głęboka modlitwa. Czujemy się zobowiązani, by w tej duchowej sztafecie to zaangażowanie podtrzymać, docierając z krzyżem i ikoną Matki Bożej nawet tam, gdzie na co dzień nie ma możliwości głębokiej modlitwy - powiedział abp Józef Górzyński, po czym młodzież archidiecezji warmińskiej wzięła krzyż i ikonę ŚDM na ramiona.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół