• facebook
 • rss
 • Tak czcimy niepodległość

  Tomasz Gołąb /PAP

  dodane 11.11.2015 09:56

  Dziesiątki imprez, biegów, marszy i wystaw na 11 listopada w Warszawie.

  Defilada historyczna z udziałem rekonstruktorów w mundurach różnych formacji i pojazdów, VII Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz 10. Przystanek Niepodległość - to atrakcje zaplanowane w stolicy z okazji przypadającego w środę Święta Niepodległości.

  Główne obchody odbędą się na stołecznym pl. Piłsudskiego. Rozpocznie je koncert i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej. W południe odbędzie się uroczysta odprawa wart z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, niepodległościowy apel pamięci; zostaną także złożone wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

  Po uroczystościach z pl. Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna, w której weźmie udział ponad 400 rekonstruktorów w umundurowaniu różnych oddziałów wojskowych, m.in. powstańców listopadowych i warszawskich, Polskiej Organizacji Wojskowej z 1918 r., armii ochotniczej z 1920 r., Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Wileńskiej Brygady AK oraz oddziału Dywersja i Sabotaż Kobiet.

  Defilada, podczas której zostaną zaprezentowane także pojazdy, m.in. samochód z karabinem maszynowym 20 mm z lawetą, wóz pancerny, Jeep Willys, ciągnik artyleryjski i motocykl Royal Enfield, przejdzie Traktem Królewskim do Muzeum Wojska Polskiego. Tam zaplanowano piknik pod hasłem: "Dotknij niepodległości".

  W Święto Niepodległości Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe połączą ekspozycje i wspólnie zaprezentują zbiory. Udostępnione zostanie wewnętrzne przejście między placówkami. Goście pikniku będę mogli zapoznać się ze znajdującymi się w parku Plenerowym eksponatami, m.in. samolotami, śmigłowcami, armatami i transporterem opancerzonym oraz spróbować wojskowej grochówki.

  Na godziny południowe zaplanowano złożenie kwiatów przed budynkiem MEN, w którym znajduje się Mauzoleum Walki i Męczeństwa, oraz przed Muzeum Więzienia Pawiak.

  W Muzeum Niepodległości zostanie otwarta wystawa "Epopeja legionowa", gdzie będzie można zobaczyć m.in. umundurowanie, odznaczenia, zdjęcia i obrazy związane z Legionami Polskimi. Wernisażowi będzie towarzyszył program historyczno-muzyczny "Patria Mia, Ojczyzno Droga!". Będzie można zwiedzać też otwarte po remoncie Muzeum X Pawilonu na Cytadeli Warszawskiej.

  «« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół