• facebook
 • rss
 • Kultywujcie sprawy ducha

  dodane 03.02.2016 01:03

  Ponad 500 sióstr i braci zakonnych wzięło udział w Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego. Liturgii przewodniczył bp Piotr Jarecki.

  W homilii o. Piotr Stasiński OFMCap. nawiązując do obchodzonego 2 lutego Święta Ofiarowania Pańskiego i przypadającego na ten dzień także Dnia Życia konsekrowanego zwrócił, że z ewangelicznego opisu płynie wiele wskazówek dla osób konsekrowanych.

  - Trzeba nam odnowić świadomość własnego powołania, ucieszyć się łaską chrztu, że rozwinęła się w nas do tego stopnia, że zostaliśmy poświęceni Bogu, bo konsekrowani na zawsze, a potem także oczyścić się i podjąć na nowo radykalnie nasze powołanie - mówił.

  Za papieżem Franciszkiem zachęcał osoby konsekrowane, by badały znaki czasu. - Teologowie mówią, że jednym ze znaków czasu jest pragnienie głębokiego życia duchowego, kultury ducha. Mamy być tymi, którzy kultywują sprawy ducha - mówił.

  Zwrócił uwagę, że kultura w dzisiejszym świecie zamienia się w antykulturę. - Kultura już nie podnosi ludzi ku górze, nie rozwija najpiękniejszych elementów osobowości, kultura dziś bazuje na sensacji, zgorszeniu, i poniża ludzi. Znakiem czasu, jest zapotrzebowanie na kulturę życia duchowego - mówił.

  Kaznodzieja nawiązując do rozpoczętego Roku Miłosierdzia, zachęcił osoby duchowne, by wróciły do pism ojców założycieli swoich zgromadzeń i poszukali w nich przesłania o Bożym miłosierdziu, które mamy świadczyć sobie nawzajem.

  - Wato, wracając do źródeł naszych wspólnot, zwrócić uwagę na ten aspekt miłosierdzia Boga wobec nas i naszego miłosierdzia wobec innych - mówił.

  Zdaniem kaznodziei, dopiero poprawa jakość wspólnot zakonnych - życie pełnie miłości i miłosierdzia, spowoduje, że pojawią się w nich nowe powołania. - Nasi zakonodawcy dali wiele przykładów miłosiernego życia, chciejmy tego szukać, wówczas przyjdą do nas młodzi. Przyjdą, bo zobaczą, że tu jest miłość i miłosierdzie - wyjaśnił.

  Podczas Eucharystii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia zakonne, modlono się także o owoce zakończonego właśnie Roku Życia Konsekrowanego, by był on "początkiem jeszcze bardziej autentycznego kroczenia drogą, którą wyznaczył Jezus”.

  Msza św. w archikatedrze zakończyła modlitewne triduum z okazji zakończenia Roku Życia Konsekrowanego. Liturgię poprzedziła procesja osób konsekrowanych z kościoła seminaryjnego do archikatedry.

  Oprawę liturgiczną przygotował żeński chór międzyzakonny i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie.

   

   

   

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół