• facebook
 • rss
 • Biblioteka na wiślanej skarpie

  Tomasz Gołąb

  dodane 19.02.2016 15:36

  Eksperci pozytywnie wypowiadają się o projekcie rozbudowy seminarium na wiślanej skarpie. Podczas trzydniowych konsultacji w Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprezentowano trzy zbliżone koncepcje budynku, przewidujące powstanie wielofunkcyjnego budynku otoczonego zielenią.

  40 specjalistów uczestniczyło w trzydniowych warsztatach konserwatorsko-urbanistyczno-architektonicznych, jakie trwały od 17 do 19 lutego w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Spotkanie było poświęcone budowie gmachu biblioteki przy Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym.

  Społecznicy, architekci i konserwatorzy zabytków zapoznali się z trzema koncepcjami projektu przygotowanego przez warszawską pracownię JEMS Architekci. 

  Wszystkie spotkały się z uznaniem uczestników warsztatów. Najwięcej zwolenników zyskał wariant biblioteki pod nazwą "Ogrody na skarpie", przewidujący czterokondygnacyjny budynek schowany w zieleni, częściowo pod ziemią.

  W tym wariancie znalazłoby się miejsce dla Archiwum Archidiecezji Warszawskiej wraz z czytelnią i pracowniami oraz biblioteką główną wraz z zapleczem książek i magazynem czasopism (po 800 mkw.). Kondygnacja w przyziemiu mieściłaby również magazyn starodruków, czytelnię i magazyn biblioteki głównej.

  Na piętrze 850 mkw. zajęłaby biblioteka patrystyczna oraz introligatornie i pracownie bibliotekarzy. W nowym budynku znalazłaby się także wielofunkcyjna sala o powierzchni 900 mkw.

  Eksperci podkreślali harmonijne wkomponowanie budynków w skarpę wiślaną i wykorzystanie zieleni w ogólnodostępnych częściach. Zaprojektowany przez JEMS Architekci gmach nie zasłania istniejących budynków pierzei znajdującej się wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i ul. Bednarskiej. Konserwatorzy zabytków chwalili również formę konsultacji zaproponowanych przez kard. Kazimierza Nycza.

  - To, co zostało osiągnięte w czasie trzech dni warsztatów, jest ważnym osiągnięciem nie tylko dla Kościoła, ale dla Warszawy i wszystkich, którzy kształtują przestrzeń miasta - zauważył kard. Nycz. 

  Metropolita warszawski wyraził przekonanie, że głosy wyrażone przez ekspertów uczestniczących w dyskusji zostaną uwzględnione z pożytkiem dla nowoczesnej biblioteki, która ma łączyć funkcje ściśle biblioteczne z działalnością dydaktyczno-naukową, społeczną i kulturalną.

  - Inwestycja może powstać w należącym do seminarium ogrodzie na Skarpie Warszawskiej, by zapewnić odpowiednie warunki rozwijanemu od ponad 300 lat unikatowemu księgozbiorowi uczelni. Ostateczna decyzja dotycząca planowanej inwestycji zależeć będzie od możliwości posadowienia jej w zgodzie z kontekstem i dziedzictwem Skarpy Warszawskiej -wyjaśnia ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik metropolity warszawskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół