- Zaczynamy od Matki Bożej z Jezusem, od wcielenia - mówił bp Michał Janocha, inaugurując cykl wykładów o sztuce.
- Nie przypadkiem zaczynamy od Matki Bożej z Jezusem. Nasz cykl zaczyna się od tajemnicy wcielenia i kończyć się będzie na "Czarnym kwadracie" Malewicza, który otwiera nowe przestrzenie, oraz na interpretacji "Apokalipsy" Lebensteina - zapowiedział bp Michał Janocha, który poprowadził pierwszy wykład w ramach 15 wykładów „ARS INTERPRETANDI. O odczytywaniu dzieła sztuki”.
Podczas pierwszego wykładu, poświęconego gotyckiej rzeźbie Madonny z Dzieciątkiem ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, bp Michał Janocha przedstawiał motyw bożego macierzyństwa Maryi przez wieki.
Kolejne wykłady, we wtorki o godz. 17.30, poprowadzą prof. Piotr Wilczek, prof. Alina Nowicka-Jeżowa, prof. Krzysztof Rutkowski, prof. Kalina Wojciechowska, prof. Maria Poprzęcka, ks dr Mirosław Nowak, dr Irina Tatarova, dr Konrad Kuczara, mgr Witali Michalczuk i mgr Łukasz Hajduczenia.
Naukowcy z wydziału Artes Liberales UW podczas wykładów będą zastanawiać się m.in. nad „Trenami” Jana Kochanowskiego, „Mistrzem i Małgorzatą” Michaiła Bułhakowa oraz poezją Adama Mickiewicza.
Eksperci omówią twórczość Nowosielskiego i Malewicza, a także symbolikę liturgii bizantyjskiej i kanonu św. Andrzeja z Krety. Historycy sztuki, kulturoznawcy, filozofowie i teologowie zaprezentują obrazy, ikony, rzeźby i ryciny. Część wykładów będzie poświęcona eksponatom Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
- Będzie to lekcja patrzenia i słuchania, zmierzająca do odkrywania wielowarstwowych znaczeń ukrytych w dziełach sztuki słowa, obrazu i dźwięku - podkreślają organizatorzy cyklu.
Na wykłady obowiązują zapisy na stronie www.maw.waw.pl lub bezpośrednio przed wykładem. Opłata za uczestnictwo w cyklu: 150 zł od osoby.
Organizatorem wykładów jest Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy z Komisją Speculum Byzantinum Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.