• facebook
 • rss
 • Film o świętym z Libanu bije rekordy

  Agata Ślusarczyk

  dodane 05.04.2016 18:08

  W Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce po raz trzeci odbędzie się projekcja biografii św. Charbela. - Do tej pory nie zdarzyło się, żeby jakiś film cieszył tak dużym zainteresowaniem - mówi Marcin Królak, organizator filmowego seansu.

  Film "Święty Charbel” nie jest nowy. W 2009 r. produkcji pierwszego biograficznego obrazu o mnichu podjął się Libańczyk Roland Eida. Miało to być wypełnienie obietnicy złożonej świętemu, by szerzyć jego kult na całym świecie.

  - W Polsce kult św. Charbela bardzo szybko się rozwija. Odpowiadając na to zapotrzebowanie, w styczniu zorganizowaliśmy pierwszy w kraju kinowy pokaz dokumentu o życiu zagadkowego mnicha - wyjaśnia Marcin Królak z Katolickiego Centrum Kultury Dobre Miejsce. Okazało się, że film cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

  17 kwietnia o 15.30 w Dobrym Miejscu (ul. Dewajtis 3) po raz trzeci odbędzie się projekcja libańskiego obrazu. - Pokazy filmowe organizujemy od ponad siedmiu lat. Do tej pory nie zdarzyło się, by jakiś film cieszył tak dużą popularnością. Wiele osób słyszało o św. Charbelu, ale mało o nim wiedzą. Film jest doskonałą okazją, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę o świętym mnichu, ale także Kościele maronitów, z którego pochodzi - mówi M. Królak.

  Dużą zaletą seansów jest prelekcja, którą podczas projekcji po raz drugi wygłosi znawca Libanu i św. Charbela, ks. prof. Marek Starowieyski, wykładowca Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, twórca biblioteki patrystycznej. Duchowy dwukrotnie podróżował do grobu św. Charbela w Annaya: w latach 70., a potem w ubiegłym roku. Owocem jego pielgrzymek jest zainteresowanie wschodnim chrześcijaństwem i szerzenie kultu świętego.

  Podczas spotkania z duchownym można będzie dowiedzieć się więcej o zagadkowej fotografii, na której w niewytłumaczalny sposób pojawiła się podobizna świętego, posłannictwie św. Charbela, cudach, które za przyczyną świętych działa Pan Bóg, czy mistycyzmie wschodniego Kościoła.

  Film "Święty Charbel" w reż. Nabila Lebbosa trwa 1 godz. 46 min. Bilety w cenie 15 zł do kupienia od 9 kwietnia oraz przed seansem w Dobrym Miejscu w sklepie Chrześcijańskie Granie. Więcej info www.dobremiejsce.org.

  Dobre Miejsce otrzymało specjalne błogosławieństwo od producenta filmu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół