Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wołają na murach

W mokotowskim Domu Modlitwy po raz pierwszy odbędzie się 24-godzinna modlitwa uwielbienia. W planach jest stworzenie miejsca, gdzie wołanie do Boga wznosić się będzie non stop.

Jeszcze do niedawna przy wejściu do Domu Modlitwy wisiała kartka "Tu dzieją się cuda”. Trochę się ich zapewne nazbierało. W końcu członkowie modlitewnej wspólnoty dzień w dzień wołają do Boga za sprawami Polski i całego świata. Z 22 na 23 kwietnia po raz pierwszy modlitwa uwielbienia w Domu Modlitwy będzie płynąć całą dobę.

- Z formą nieustannej modlitwy zetknęliśmy się w Międzynarodowym Domu Modlitwy IHOP w Kansas City. I od razu poczuliśmy, że jest to odpowiedź na pragnienia, które nosimy w naszym sercu, by stworzyć miejsce, gdzie nieustannie wielbi się Boga - opowiadają Maciej i Dorota Wolscy, współpomysłodawcy inicjatywy Dom Modlitwy.

I dodają: Kontakt ze środowiskiem ewangelików pomógł nam odkryć głębię Kościoła katolickiego i dziedzictwo ruchów monastycznych. Zobaczyliśmy także, jak we współczesnych czasach realizować pragnienie nieustannej modlitwy.

Podobne miejsce postanowili stworzyć więc w Polsce. Pierwsze Domy Modlitwy powstały na początku 2008 r. Warszawie, w pomieszczeniach biurowca przy ul. Sobieskiego 110 i we Wrocławiu. W tym samym czasie została założona Fundacja "24/7” wspierająca rozwój ruchu. Jej działalność pobłogosławił bp pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, Andrzej Siemieniewski.

Na początku wystartowali z inicjatywą "Góra Modlitwy” - comiesięczną 12-godzinną modlitwą uwielbienia. Od pięciu lat w Domu Modlitwy regularnie, w każdy powszedni dzień odbywają się dwugodzinne modlitewne sety - rano od 8 do 10 (w czwartek od 9 do 10) i wieczorem od 18 do 20. Do każdej modlitwy można dołączyć także on-line przez kanał na YouTube (Warszawa24) lub Facebooka (www.facebook.com/waw24).

Z 22 na 23 kwietnia z sali modlitwy na Mokotowie po praz pierwszy popłynie 24-godzinna modlitwa uwielbienia. - Mamy nadzieję, że w krótkim czasie uda nam się ją powtórzyć, a docelowo stworzyć miejsce, gdzie - tak jak w niebie - nieustannie wywyższa się Boga – wyjaśnia Helena Mirowska z Fundacji „24/7”.

Maciej Wolski dodaje: - W adhortacji Evangeli Gaudium papież Franciszek potwierdził naszą intuicję, do tworzenia nowych przestrzeni modlitwy. "W miastach pulsuje i zarysowuje się zupełnie nieznana kultura. Synod stwierdził, że dzisiaj przemiany tych wielkich skupisk i kultura, jaką wyrażają, stanowią uprzywilejowane miejsce dla nowej ewangelizacji … wymaga to wymyślenia nowych przestrzeni modlitwy i komunii, nacechowanych innowacyjnością, bardziej pociągających i znaczących dla mieszkańców miast” - pisze w adhortacji papież.

Zespół modlitewny to ponad 30 osób. Jego członkowie pochodzą z różnych stołecznych wspólnot i chrześcijańskich wyznań, to co ich łączy to chęć uwielbiania Boga.

- Dom Modlitwy może być wspólnotą. Ale dla wielu z nas jest miejscem posługi, a dla tych, którzy przychodzą "doładowaniem duchowych akumulatorów” - wyjaśnia Helena Mirowska.

- Zauważyliśmy, że wiele osób, szczególnie w kryzysie, potrzebuje miejsca, gdzie o każdej porze dnia i nocy może przyjść i na nowo upewnić się, że Bóg jest i troszczy się o nich, nawet w trudnej sytuacji. Potrzebują także modlitewnej wspólnoty - dodaje z kolei Dorota Wolska.

Modlitewna sesja ma określony temat i rytm. Na początku jest półgodzinne uwielbienie, następnie w formie śpiewu rozważane jest słowo Boże, potem modlitwa wstawiennicza w intencji danego dnia i na zakończenie ok. 15 minutowe uwielbienie.

W ciągu tygodnia prośby do Boga zanoszone są w intencji Polski, Warszawy, za Izrael - o uznanie w Jezusie Mesjasza, za prześladowanych chrześcijan, o zaprzestanie procederu handlu ludźmi, we wszystkich sprawach związanych z rynkiem pracy, w intencji działań ewangelizacyjnych, kościołów i wspólnot chrześcijańskich, a także o poznanie Jezusa i nawrócenie dla muzułmanów oraz za wszystkich darczyńców tego miejsca i żydów, by poznali Jezusa.

- Staramy się także reagować na aktualne sprawy. Ostatnio modliliśmy się w intencji ofiar zamachów w Belgii i ich sprawców - wyjaśnia Maciej Wolski.

Fundacja prowadzi także cieszące się dużą popularnością warsztaty modlitwy uwielbienia dla wspólnot w całej Polsce.

Więcej informacji o Domu Modlitwy można znaleźć na www.warszawa24.org.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy