- Chcę służyć Bogu i Kościołowi. Wierzę, że w chwilach trudny Matka Boża mi pomoże – wyznała Jadwiga Sokołowska, która przyjęła błogosławieństwo z rąk biskupa Marka Solarczyka.
Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika Mszy, w czasie której udzielił uroczystego błogosławieństwa Jadwidze Sokołowskiej włączając ją do stanu wdów będącego obok stanu dziewic jedną z najstarszych form życia konsekrowanego w Kościele.
W homilii bp Solarczyk zwrócił uwagę, że wejście do stanu wdów nie przekreśla dotychczasowego życia i relacji z najbliższymi, ale je jeszcze bardziej ubogaca. - Zawierzenie swojego życia Bogu nie osłabia więzów, które płynęły ze wcześniejszych życiowych powołań wpisanych w małżeństwo czy w rodzicielstwo wyrażające się w jedności z synem i synową oraz wnukami. Oddając się całkowicie Panu człowiek staje się coraz bardziej wolny. Tym samym coraz mocniej otwiera się również na wspólnotę Kościoła i Boży plan zbawienia – zauważył kaznodzieja.
Biskup podkreślił, że poprzez wierność Chrystusowi, wyrażoną między innymi w modlitwie i w postach osoby poświęcone Panu staje się źródłem Jego łaski czyli duchowego oddziaływania dla innych. – Jak to się będzie wyrażało? W jakich okolicznościach? W życiu których ludzi? To pokaże przyszłość. Zapewne wielu tajemnic nigdy nie poznamy, ale możemy być pewni, że Bóg swoje dzieło będzie realizował – przekonywał bp Solarczyk.
W ramach obrzędu błogosławieństwa Jadwiga Sokołowska otrzymała z rąk biskupa krzyż oraz brewiarz. Przygotowania do tego wydarzenia trwały ponad 3 lata. W tym czasie kobieta uczestniczyła w spotkaniach formacyjnych oraz rekolekcjach na Jasnej Górze.
- Chcę służyć Bogu i Kościołowi. Wierzę, że w chwilach trudny Matka Boża mi pomoże – wyznała Jadwiga Sokołowska, która jest wdową od 6 lat. Ma syna Łukasza, synową Monikę i dwoje wnucząt: Małgosię i Michałka. Od lat związana jest z Żywym Różańcem oraz angażuje się w liczne dzieła prowadzone w parafii św. Jana Kantego w Legionowie, skąd pochodzi.
Stan dziewic i błogosławionych wdów to jedne z najstarszych form życia konsekrowanego w Kościele. Znane były już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Jego dynamiczne odrodzenie można zaobserwować po Soborze Watykańskim II. Diecezja warszawsko-praska ma obecnie pięć wdów i trzynaście dziewic konsekrowanych.