• facebook
 • rss
 • Zachowajmy ich w pamięci

  dodane 14.06.2016 17:05

  Od 14 czerwca mieszkańcy Warszawy mogą po raz drugi odwiedzić wystawę plenerową poświęconą ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego. Ekspozycja ta jest kontynuacją zeszłorocznej odsłony projektu i potrwa do jesieni.

  Po licznych przychylnych głosach warszawiaków na temat zeszłorocznej wystawy plenerowej "Zachowajmy ich w pamięci” Muzeum Powstania Warszawskiego podjęło decyzję o jej wznowieniu.

  Od 14 czerwca instalacja ujrzy światło dzienne. Utrzymany został wizualny charakter wystawy, tj. jej wieczorne podświetlenie. Dzięki temu ekspozycja symbolizuje znicz, działa na emocje i również poprzez swoją formę składa hołd ofiarom.

  Na 93 białych bryłach zaprezentowanych jest 57 189 nazwisk warszawiaków poległych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim. Ukazane są imiona i nazwiska, data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania.

  Przedstawiona lista ofiar cywilnych to największy dostępny zbiór danych osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim.

  Od momentu zeszłorocznego otwarcia instalacji trwa akcja społeczna prowadzona przez Muzeum Powstania Warszawskiego, która polega na weryfikowaniu i uzupełnianiu spisu osób zaginionych lub poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Dotychczas w efekcie tych działań listę ofiar cywilnych Powstania uzupełniono o 1474 nowe nazwiska. Ponadto dokonano 1016 korekt i aktualizacji już istniejących informacji.

  Muzeum Powstania Warszawskiego nieustannie uzupełnia swoje archiwum. Dlatego zwraca się z apelem do mieszkańców: "Jeśli posiadają Państwo jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego, zachęcamy do zgłaszania tych informacji do Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego”.

  Informacje można przekazywać także osobiście w siedzibie Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie lub pod numerem telefonu (22) 539 79 31 lub przesyłać e-mailem: ofiarycywilne@1944.pl.

  Hołd poległym mieszkańcom stolicy będzie można oddać 5 sierpnia. - Po oficjalnych uroczystościach przy Pomniku Pamięci 50 tys. mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w Powstaniu Warszawskim, warszawiacy przejdą wolskimi ulicami w Marszu Pamięci i dotrą do naszej wystawy. Będą mieli okazję w symboliczny sposób oddać cześć poległym, zapalając świecę pod tysiącami nazwisk cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego - zaprasza Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

  Efekty trwających rok kwerend i prac archiwizacyjno-redakcyjnych będą zamieszczone w interaktywnej bazie ofiar ludności cywilnej. Inauguracja bazy danych nastąpi w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół