• facebook
 • rss
 • Jestem "ciemnym typem"...

  Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 17.07.2016 22:40

  - ...i się tego nie wstydzę - mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu.

  Pierwsze Towarzystwo Ciemnych Typów założyli w maju 1924 r. we Włoszech Pier Giorgio Frassati i Marco Beltramo. Przy końcu swoich studiów, u progu dorosłego i samodzielnego życia, złączyli wówczas w grupie, opartej na trwałym fundamencie, swoich najbliższych przyjaciół. Jak wspominała później Luciana Frassati, siostra Pier Giorgia, „pod wątłą strukturą Towarzystwa i jego żartobliwym statutem kryły się wyższe cele… było to prawdziwe stowarzyszenie modlitwy”. Pierwsze włoskie Ciemne Typy jeździły razem w góry, świadczyły pomoc biednym, wspierały się nawzajem w przeżywaniu codzienności. „Mało nas, ale dobrych jak makaron” – brzmiała ich grupowa dewiza…

  - Trzy lata temu Towarzystwo Ciemnych Typów powstało w Polsce, w archidiecezji katowickiej. Jest nas ok. 680 z Katowic, Rybnika, Pszczyny, Piekar Śląskich, Świętochłowic, Lublina, a nawet… Wiednia i Sztokholmu. Zachęcam was, żebyście w to dzieło weszli, żebyście propagowali wspaniałe dzieło błogosławionego Frassatiego - mówił w kościele akademickim św. Anny w Warszawie ks. Krzysztof Nowrot z Rybnika.

  "Jesteśmy ludźmi w różnym wieku, z różnych środowisk i z różnymi zainteresowaniami. Chodziliśmy razem po górach, spotykaliśmy się w parafii lub na katechezie. Jak Pier Giorgio, stawiamy sobie jeden i niezmienny cel: regularną, wzajemną modlitwę. Codziennie każdy z nas odmawia "Pod Twoją obronę" za wszystkich pozostałych Ciemnych Typów. Chcemy wspierać się nawzajem i wypraszać dla siebie odwagę do dawania świadectwa żywej i radosnej wiary w środowiskach, w których żyjemy i pracujemy" - piszą o sobie Ciemne Typy na stronie internetowej.

  Do Towarzystwa należy także ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu. 

  - Z Pier Giorgiem, błogosławionym bardzo młodym i nowoczesnym, jestem związany od pierwszych lat kapłaństwa. Podoba mi się, jak wspaniale łączył aktywność i modlitwę. Jest też dla mnie przykładem radosnego przeżywania swojej wiary, bo katolik nie może być smutny - mówi ks. Paweł. 

  Więcej informacji o Towarzystwie Ciemnych Typów na: frassatiwrybniku.pl

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół