• facebook
 • rss
 • Milion razy "dziękuję"

  Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

  dodane 03.08.2016 13:10

  Ogólnopolska akcja pisania kartek do powstańców warszawskich. Organizatorzy akcji BohaterON przygotowali milion kartek, dostępnych w pociągach intercity, kolekturach Lotto, na poczcie i w Muzeum Powstania Warszawskiego.

  - Jestem już sam na tym świecie. Rodzina zginęła w 1939 r. lub w czasie Powstania Warszawskiego. Żona odeszła w 2012 r. Słowa pamięci, otuchy, wsparcia znaczą dla mnie bardzo dużo - mówi Władysław Rosiński "Zapałka", który 2 lipca skończył 90 lat.

  Dwa lata temu dostał pierwszą kartkę, od 9-letniego Maxa, który napisał ze szpitala: "Dziękuję, ze mogę żyć w wolnym kraju". 

  - Z tych korespondencji między małymi dziećmi w polskich szpitalach i powstańcami warszawskimi narodziły się niezwykłe więzi - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, który pośredniczył w dostarczeniu kartek do adresatów.

  W tym roku akcja obejmie wszystkich, którzy zechcą do powstańców napisać kilka ciepłych słów.

  – W naszej akcji chcemy skupić się przede wszystkim na ludziach, którzy są wśród nas – bohaterach, którzy z miłości do wolności i ojczyzny nierzadko poświęcali tak wiele. Chcemy mówić o ich historiach, emocjach, a nawet marzeniach, pokazując nieco inną perspektywę Powstania. W ten sposób pragniemy pielęgnować pamięć o nich, włączając ją do świadomości Polaków. Stąd też nazwa projektu – połączenie słów „bohater” i „ON” – tłumaczy Agnieszka Łesiuk, koordynatorka projektu BohaterON.

  - Słowa pamięci, otuchy, wsparcia znaczą dla mnie bardzo dużo - mówi Władysław Rosiński "Zapałka", który 2 lipca skończył 90 lat   - Słowa pamięci, otuchy, wsparcia znaczą dla mnie bardzo dużo - mówi Władysław Rosiński "Zapałka", który 2 lipca skończył 90 lat Tomasz Gołąb /Foto Gość Bezpłatną kartkę można odebrać w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto, pociągach Express InterCity Premium, wybranych samochodach Uber, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz u wolontariuszy podczas koncertów Lata z Radiem. Kartka będzie dostępna również przez cały sierpień w czarnym namiocie Rakoobrony na plaży w Gdyni. Ponadto symboliczną pocztówkę można wysłać przez Internet – (Platforma Envelo) – zostanie ona wydrukowana i w formie tradycyjnej przekazana adresatowi. Wystarczy napisać kilka słów od siebie – życzeń, które chcemy skierować do powstańców. 

  Kartki po zakończeniu kampanii trafią do Muzeum Powstania Warszawskiego, które przekaże je adresatom. Udział w akcji może wziąć każdy, niezależnie od wieku. Na wysłanie pocztówki ma czas do 2 października – dnia, w którym przed 72 laty zakończyło się Powstanie Warszawskie. Listę punktów dystrybucji kartek znaleźć można na stronie www.bohateron.pl.

  Organizatorzy akcji BohaterON przygotowali milion kart pocztowych. Wystarczy kilka ciepłych słów.

  - Tego nam naprawdę czasem brakuje - mówi Józefa Marciniak ps. "Kropka".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół