• facebook
 • rss
 • Umrzeć z nadziei

  Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

  dodane 21.09.2016 17:29

  Od 1 do 8 października trwać będzie Tydzień Modlitwy za Uchodźców, organizowany przez Wspólnotę Sant'Egidio. Rozpocznie ją ekumeniczna liturgia w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

  Prawie 1 proc. mieszkańców naszej planety to uchodźcy. Od 1 do 8 października pod hasłem: "Umrzeć z nadziei" w Polsce trwać będzie tydzień modlitwy w ich intencji. Inicjatywa zyskała rekomendację Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

  Z danych Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) wynika, że liczba osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, przekroczyła w 2015 r. 65 mln i jest najwyższa w historii. Setki tysięcy mieszkańców Afryki i Bliskiego Wschodu nadal ryzykują niebezpieczne morskie przeprawy, usiłując przedostać się do Europy z krajów ogarniętych wojną i cierpiących biedę. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), do końca lipca br. ponad 3,1 tys. uchodźców utonęło w wodach Morza Śródziemnego.

  Przez cały tydzień od 1 do 8 października w wielu miastach w Polsce odbywać się będą nabożeństwa "Umrzeć z nadziei". To modlitwy w intencji uchodźców – przede wszystkim tych, którzy zginęli w drodze do Europy, ale także wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli bezpieczne schronienie.

  1 października o godz. 20 ekumenicznej liturgii w archikatedrze św. Jana przewodniczył będzie kard. Nycz. Liturgia stanowić będzie ważny punkt obchodów Roku Miłosierdzia w archidiecezji warszawskiej.

  Podobne modlitwy w pierwszym tygodniu października odbędą się również m.in. w Poznaniu, Gnieźnie i Krakowie.

  Treść nabożeństwa "Umrzeć z nadziei" przygotowała Wspólnota Sant'Egidio. Jest to liturgia słowa, w której wymieniane będą imiona i krótkie historie uchodźców, którzy zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną oraz prośby o pokój i wyobraźnię miłosierdzia.

  O modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach prosił papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu w lipcu br. "W odpowiedzi na apel Ojca Świętego zachęcamy wszystkich, aby w pierwszym tygodniu października włączyli się w modlitwę za uchodźców oraz wspólną refleksję nad tym, w jaki sposób możemy im pomagać" – piszą organizatorzy.

  Osoby, wspólnoty i środowiska zainteresowane zorganizowaniem modlitwy "Umrzeć z nadziei" w swoim mieście/parafii proszone są o kontakt ze Wspólnotą Sant'Egidio. Scenariusz nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać, pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.

  Współorganizatorami wydarzenia są: Caritas Polska, Deon.pl, Dywiz, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Kluby "Tygodnika Powszechnego", Ośrodek Migranta "Fu Shenfu" ojców werbistów, "Przewodnik Katolicki", Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania "Effatha", "Tygodnik Powszechny", "Więź" i "Znak".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół