• facebook
 • rss
 • TOTUSY rozdane!

  Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

  dodane 08.10.2016 19:38

  Tygodnik "Idziemy" i s. prof. Zofia Zdybicka to tylko niektórzy wyróżnieni statuetką. Gala Nagród TOTUS odbyła się po raz 17. na Zamku Królewskim.

  Prestiżowa statuetka, zwana popularnie "katolickim Noblem", przyznawana jest w czterech kategoriach: "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno - wychowawcza", "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" oraz "TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach".

  - Nagroda jest przyznawana tym, którzy szczególnie przyczynili się do propagowania nauczania Jana Pawła II, a także czynią dzieła, które były mu bliskie - powiedział, otwierając galę, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

  W kategorii "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno - wychowawcza" nagrodę TOTUS otrzymało Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II. Oparte całkowicie na pracy wolontariuszy hospicjum działa od 10 lat przy parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, inspirowane wezwaniem Jana Pawła II do rozwijania "wyobraźni miłosierdzia".

  - Chcę gorąco podziękować wszystkim wspaniałym ludziom, którzy tworzą jedną hospicyjną rodzinę, spiesząc z pomocą drugiemu człowiekowi. Hospicjum to też życie. Życie potrafi być na tym ostatnim etapie wspaniałe, jeśli spotkamy na drodze dobrego człowieka. Oby było ich jak najwięcej i tym wszystkim osobom dedykuję tę nagrodę - powiedział ks. Józef Dobosz, prezes stowarzyszenia.

  Z kolei wiceprezes hospicjum Krystyna Wolska zaznaczyła, że dla wielu chorych osób wolontariusze są przyjaciółmi. - Czasami wystarczy potrzymać kogoś za rękę, posłuchać, zaśpiewać piosenkę. Pomagamy pacjentom, także pielęgnując ich przy łóżkach, wypożyczając specjalistyczny sprzęt, a także wspierając ich rodziny. Przez ponad 10 lat pomogliśmy ponad tysiącowi osób - mówiła.

  W tej kategorii nominowani byli także Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny Caritas w Jadownikach Mokrych, nowoczesny ośrodek prowadzony przez Caritas diecezji tarnowskiej, oraz Stowarzyszenie na rzecz Niepełnosprawnych SPES, katolicka pozarządowa organizacja charytatywna z Katowic.

  Na nagrodę w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" otrzymał Jan Budziaszek - muzyk, artysta działający od lat w obszarze kultury masowej, muzyki popularnej i jazzowej. Jury doceniło ewangelizacyjny wymiar podejmowanych przez niego działań artystycznych, w szczególności za inicjatywę koncertów "Jednego Serca Jednego Ducha". W tej kategorii do nagrody TOTUS nominowany był także ks. Stefan Wysocki, kapłan diecezji warszawsko-praskiej.

  W kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" kapituła wyróżniła s. prof. Zofię Zdybicką ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, filozof, pedagog, religioznawcę, wieloletnią wykładowczynię akademicką, profesor na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Jury wyróżniło jej dokonania na polu filozofii i zaangażowanie w organizację życia naukowego, a szczególnie za świadectwo dawane o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II.

  - Wielką radość w mojej naukowej pracy jako filozofa sprawia mi wyjaśnianie rzeczywistości, a zwłaszcza wyjaśnianie, kim jest człowiek, jakie ma przeznaczenie, struktury i możliwości - powiedziała s. Z. Zdybicka. Dodała, że postacią, która wywarła na nią duży wpływ, był św. Jan Paweł II. - Było moim profesorem na KUL-u, potem nawiązały się bliższe relacje, on nauczył mnie człowieczeństwa, które pełnię uzyskuje w otwarciu się na Boga.

  W tej kategorii nominowana była także Fundacja Christiani założona przez grupę katolików świeckich, zainspirowanych nauczaniem św. Jana Pawła II oraz Stowarzyszenie "Santo Subito" działające przy parafii św. Ojca Pio w Warszawie.

  W kategorii "TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach" jury wyróżniło redakcję tygodnika diecezji warszawsko-praskiej "Idziemy". Redakcja od 10 lat propaguje wartości głoszone przez Jana Pawła II. - Dziękujemy Panu Bogu każdym numerem za pontyfikat Jana Pawła II. Gdyby nie jego wezwanie, nie byłoby tego tytułu: "Idziemy" - powiedział, odbierając nagrodę ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika.

  Z kolei sekretarz redakcji Barbara Sułek-Kowalska dodała, że praca dziennikarza uczy wielkiej odpowiedzialności za świat, za rzeczywistość i do niej wzywa. - Ale w tygodniku, którego hasłem jest odpowiedź na zawołania Jana Pawła II, ta odpowiedzialność jest dla mnie jest naprawdę szczególna. To troska o dobro, prawdę i piękno - powiedziała.

  W tej kategorii nominację otrzymali także "Żywe słowo do Polaków" Domu Wydawniczego Rafael, a także twórcy telewizyjnego serialu "Ojciec Mateusz".

  Po raz trzeci w historii wręczony został "TOTUS specjalny" za wybitne osiągnięcia twórcze. W tym roku otrzymał go Ernest Bryll za "dorobek życia, całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury, a w szczególności za propagowanie osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II". Do tej pory otrzymali go Wojciech Kilar oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

  Jury przyznało także "TOTUS okolicznościowy 2016" - otrzymał go Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny Caritas w Jadownikach Mokrych. - To dla nas wielkie zaskoczenie, wyróżnienie i zachęta, byśmy z jeszcze większą ofiarnością pełnili służbę wobec najbardziej potrzebujących. Mamy kilka jednostek, które służą pomocą niepełnosprawnym dzieciom, młodzieży i pacjentom dorosłym. W ciągu roku na turnusy rehabilitacyjne przyjmujemy ok. tysiąc osób, wielu ludzi podejmuje u nas kształcenie i przysposobienie do zawodu - powiedział prezes ośrodka.

  Nagrody TOTUS przyznaje Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Jak powiedział ks. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji, wszystkich nominowanych łączy promocja dobra. - Miłosierdzie, pomoc drugiemu człowiekowi, wskazanie na jego godność - to najważniejsze elementy, które decydują o człowieczeństwie każdego z nas. To łączy nominowanych - podkreślił. Laureaci otrzymają statuetkę oraz 25 tys. złotych.

  Gala Nagród TOTUS odbywa się w przededniu XVI Dnia Papieskiego, który w tym roku będzie obchodzony pod hasłem "Bądźcie świadkami miłosierdzia".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół