• facebook
 • rss
 • Przymierze

  dodane 04.11.2016 13:02

  Nowe dzieło Michała Lorenca powstało specjalnie na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej.

  W Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada, w Świątyni Opatrzności Bożej, zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem najwyższych władz Rzeczypospolitej.

  Koncelebrze będzie przewodniczyć Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, homilię zaś wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki.

  Tego samego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się prapremierowe wykonanie dzieła Michała Lorenca - utworu symfonicznego "Przymierze".

  - Przymierze to rodzaj układu zawartego między silnym i słabym, powstałym z woli silnego - mówi kompozytor o tytule utworu. - Świątynia jest znakiem wdzięczności nas, słabych wobec Stworzyciela. Znakiem pojednania i pokoju.

  Zamysłem kompozytora i jednocześnie osób odpowiedzialnych za kształt nagrania tego dzieła było osiągnięcie najwyższej jakości muzycznej i produkcyjnej. Dlatego do współpracy zaproszono jedną z najlepszych orkiestr symfonicznych na świecie - London Symphony Orchestra, a samo nagranie orkiestry zostało zrealizowane w jednym z najsłynniejszych studiów nagraniowych - Abbey Road w Londynie. LSO w studio Abbey Road poprowadził brytyjski dyrygent Lee Reynolds.

  Druga część nagrań muzycznych (chóry i soliści) została zrealizowana w studiach S1 i S4 Polskiego Radia. Wzięli w nich udział soliści: Katarzyna Laskowska (sopran), Robert Pożarski (kantor, śpiewak specjalizujący się w muzyce gregoriańskiej i dawnej), Adam Strug (śpiewak i instrumentalista, etnomuzykolog), a także Małgorzata Szarlik-Woźniak (skrzypce), Marta Maślanka (cymbały), Mohammad Rasouli (ney), Damian Marat (trąbka), Michał Woźniak (kontrabas).

  Realizatorem nagrań jest Rafał Paczkowski jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów dźwięku, który współpracuje z Michałem Lorencem od wielu lat, i który jako jeden z nielicznych ma doświadczenie w prowadzeniu nagrań właśnie w Abbey Road Studios.

  Michał Lorenc to jeden z najwybitniejszych współczesnych, polskich kompozytorów. Napisał muzykę do ponad 180 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli  teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA.

  Kompozytor pięciokrotnie zdobywał główną nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za ścieżkę dźwiękową do filmów: "Psy” (1992), "Prowokator” (1995), "Bandyta” (1997), "Przedwiośnie” (2001), "Wszystko będzie dobrze” (2007).

   W ostatnich latach wielką popularnością cieszą się kompozycje Lorenca do filmu "Różyczka” oraz dokumentu "Jan Paweł II. Szukałem was...”.

  W maju tego roku Michał Lorenc został uhonorowany Orderem Orła Białego, najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.

  Projekt powstał z inicjatywy Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Płyta ukaże się zarówno w wersji CD, jak i na winylu oraz cyfrowej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół