• facebook
 • rss
 • Muzyczny "Kopernik"

  Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 17.01.2017 21:55

  Na Kamionku powstanie centrum muzyczne z największą w Polsce salą koncertową.

  Podwieszane 3 metry nad ziemią ażurowe ogrodzenie, ogród wkomponowany w odrestaurowane budynki dawnego Wydziału Weterynaryjnego SGGW oraz nowy budynek- łącznik, w którym znajdzie się sala o najwyższych parametrach akustycznych z miejscami dla 1800 słuchaczy.  Tak za kilka lat ma wyglądać teren przy ul. Grochowskiej 272, przy którym powstanie Centrum Sinfonia Varsovia. 

  Austriacki architekt Thomas Pucher, który w 2010 r. wygrał międzynarodowy konkurs na projekt przyszłej siedziby największej stołecznej orkiestry Sinfonia Varsovia, przedstawił jego szczegóły. Zamiast pierwotnie planowanego muru okalającego teren przyszłego Centrum, który w miejskiej przestrzeni mógł się wydawać zbyt masywny, zastosował ażurowe "lekkie" ogrodzenie. Podwieszane na wysokości 3 metrów nad ziemią, pozwoli dojrzeć budynki Centrum, oddalone od ul. Grochowskiej. Pięć zabytkowych budynków, znajdujących się obecnie na terenie przy ul. Grochowskiej 272 zostanie odrestaurowanych i zaadaptowanych do potrzeb centrum. Znajdą się w nich m.in. sale prób, studio nagraniowe, pomieszczenie przeznaczone na zajęcia edukacyjne dla osób w różnym wieku, restauracja, kawiarnia, sklep, księgarnia muzyczna. W zabytkową przestrzeń, przy zachowaniu pięknego ogrodu, zostanie wpisany nowy, wielokondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się największa sala koncertowa w Polsce. Oprócz niej powstanie mniejsza na 300 osób i trzy sale mieszczące około po 150 osób.

  - Projektowanie sali koncertowej jest dla architekta wyzwaniem, bo musi stworzyć wielki instrument, wewnątrz którego tysiące słuchaczy będzie mogło odebrać wysokiej jakości muzykę - mówił Pucher, dodając, że tego typu budowle są popularne w świecie i prestiżowe dla miast, ponieważ przyciągają turystów. - Projekt jest innowacyjny, gdyż stanowi połączenie formy pudełkowej, znanej ze wszystkich sal koncertowych na świecie, ze strukturą pierścieniową, typową dla wielkich stadionów. My wpasowaliśmy pierścienie w pudełko, dzięki czemu uzyskaliśmy rewelacyjne warunki akustyczne oraz mogliśly maksymalnie przybliżyć widownię do orkiestry, znajdującej się na poziomie poniżej parteru – opowiadał projektant

  Jak podkreśliła obecna na prezentacji prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, Sinfonia Varsovia to jedna z kulturalnych ikon Warszawy, stale obecna w kulturalnym pejzażu miasta. - Chcemy stworzyć miejsce, które będzie sercem Grochowa - zaznaczyła prezydent. Jej zastępca, Michał Olszewski dodał, że inwestycja jest flagowym projektem Programu Rewitalizacji Pragi.

  - Nie będziemy już zazdrościli nowoczesnych sal koncertowych Wrocławiowi ani Katowicom - mówił z uśmiechem Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia i zapowiedział, że w nowym centrum orkiestra, licząca obecnie 60 muzyków, będzie mogła się jeszcze powiększyć. 

    Zmiany rozpoczną się od remontu zabytkowych 5 budynków dawnego Wydziału Weterynarii
  Joanna Jureczko-Wilk/ Foto Gość

  W tym roku będą trwały prace przygotowawcze nowej inwestycji na Kamionku. Budowa rozpocznie się na przełomie 2018/19 r. Otwarcie trzech frontowych budynków od strony ul. Grochowskiej i zakończenie pierwszego etapu robót zapowiedziano na wiosnę 2020 r. Gotowa sala koncertowa otworzy swoje podwoje wiosną 2022 r. Inwestycja finansowana jest ze środków m. st. Warszawy. W budżecie miasta zostało zabezpieczonych ok. 280 mln zł. Wstępnie koszty całej inwestycji oszacowano na 460 mln zł.

  Orkiestra Sinfonia Varsovia powstała w 1984 r. z inicjatywy Waldemara Dąbrowskiego, Franciszka Wybrańczyka i Yehudi Menuhina, na bazie Polskiej Orkiestry Kameralnej. Przez lata zespół występował w najsłynniejszych salach koncertowych na świecie, z wybitnymi solistami i dyrygentami, pozostając jednocześnie bez własnej siedziby w Warszawie. Rocznie daje ponad 100 koncertów. Od 2010 r., kiedy miasto kupiło przy Grochowskiej tymczasową siedzibę dla orkiestry, muzycy zorganizowali ponad tysiąc wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 100 tysięcy słuchaczy.

  Uruchomiona została specjalna strona internetowa, poświęcona budowie Sinfonia Varsovia Centrum, na której można zapoznać się z projektem. Strona dostępna jest pod adresem www.sinfoniavarsoviacentrum.pl.

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół