• facebook
 • rss
 • Krzyż jako dzieło sztuki

  Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 24.03.2017 13:15

  Inspirowane symboliką krzyża prace Salvadora Dali, Z. Beksińskiego, W. Hasiora i innych twórców, można obejrzeć w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

  Wystawa "Sztuka krzyża. Krzyż w sztuce", która w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie gościć do końca września, przyjechała do Warszawy wprost z Paryża. Tam od listopada ubiegłego roku do lutego była prezentowana w znakomitej Galerii Roi Dore. Muzeum poszerzyło ją o obiekty z własnych zbiorów. W sumie więc odwiedzający mogą zobaczyć 70 prac ponad 50 artystów z Polski i zagranicy. Wśród nich są dzieła m.in. Salvadora Dali, Pierre Bosco, Jacksona Pollocka, Zdzisława Beksińskiego, Władysława Hasiora, Janusza Kapusty. Wybór jest nieprzypadkowy. Pokazuje jak na przestrzeni wieków artyści różnych kultur wykorzystywali motyw krzyża, jak określano jego miejsce i znaczenie oraz jak prezentowano go w sztuce przedchrześcijańskiej i chrześcijańskiej, aż do inspiracji współczesnych twórców.

    Odwiedzający wystawę mogą zobaczyć 70 prac ponad 50 artystów z Polski i zagranicy.
  Joanna Jureczko-Wilk/ Foto Gość
  Jak zaznaczył b. Michał Janocha podczas wernisażu 23 marca w archidiecezjalnym muzeum, nie wszystkie zaprezentowane obiekty wyrastają z doświadczenia wiary.

  – Niektóre rodzą się ze zwątpienia, z bólu poszukiwania, inne z buntu. Wszak krzyż był i pozostaje znakiem sprzeciwu. Poświadcza to prześmiewcze ”Grafitti Aleksamenosa” z Pałacu Cezarów na Palatynie – najstarsze chyba przedstawienie Ukrzyżowanego – mówił biskup, dodając że dzieła zrodzone z buntu, rodzą bunt w odbiorcy. – Ten nienowy mechanizm chętnie wykorzystuje sztuka współczesna, która namiętnie przekracza granice, lubi karmić się skandalem i prowokacją. Zamiast szeptu wybiera krzyk – dodał duchowny, zachęcając do tego, by zwiedzający wystawę mogli usłyszeć milczenie Boga, „z którego może rodzić się zaduma nad granicami człowieka i nieograniczeniem Boga”.

  Wystawę można obejrzeć w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, przy ul. Dziekania 1 (obok bazyliki), od piątku do wtorku w godz. 12-19 oraz w weekend w godz. 12-16. Bilety w cenie: 10 zł – normalny, 6 zł - ulgowy i 24 zł - rodzinny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół