• facebook
 • rss
 • Chrońmy to, co daje życie

  Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

  dodane 19.04.2017 14:41

  "Woda źródłem życia" to tytuł wystawy, którą od 21 kwietnia do 21 maja można oglądać w Galerii na Emporach przy parafii św. Tomasza Apostoła.

  Wystawę otwiera ekspozycja "Ołtarze wodne” Grzegorza Witka, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. - Mają one formę kaja napełnionego wodą. Jest to wyraźna sugestia i nawiązanie do wypraw Karola Wojtyły z młodymi ludźmi, podczas którym kajak służył często jako ołtarz do sprawowania Najświętszej Ofiary - wyjaśnia Jerzy Derkacz, artysta, który jednocześnie jest kuratorem wystawy. I dodaje: - Oprócz wątku historyczno-religijnego autor zasygnalizował także, że woda jest tym darem, który należy czcić i szanować.

  Swoje prace w Galerii na Emporach zaprezentuje 38 twórców. Wśród nich są głównie twórcy z Ursynowa m.in. Jan Rylke, Irena Moraczewska, Jacek „Fredo” Ojda, Franciszek Maśluszczak, Maria Wollenberg-Kluza, Alina Bloch czy Tomasz Myjak oraz artyści z Kazimierza Dolnego, Zamościa czy Podlasia.

  Wstęp do wystawy napisał ks. Henryk Małecki, proboszcz parafii św. Tomasza Apostoła. Duchowny podkreśla w nim, że woda ma ogromne znaczenie nie tylko dla doczesnego życia człowieka, ale stanowi ważny znak także w życiu duchowym.

  "Pomaga zrozumieć tajemnicę oczyszczenia duszy, duchowego pragnienia,, zmartwychwstania i nowego życia. Jest materią sakramentu Chrztu świętego i symbolem udzielenia człowiekowi mocy Ducha Świętego, który jako Woda Żywa tryska w sercu człowieka wierzącego na życie wieczne” - pisze we wstępie ks. H. Małecki.

  Wystawa "Woda źródłem życia” jest organizowana przez Urząd Dzielnicy Ursynów i parafię św. Tomasza Apostoła.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół