• facebook
 • rss
 • Zmarł ks. Jan Marcjan

  jjw, serwis DWP

  dodane 25.05.2017 13:01

  Był dyrektorem budowy gmachu Sekretariatu Episkopatu Polski.

  24 maja zmarł ks. prałat Jan Albert Marcjan, kapelan honorowy Jego Świątobliwości i kanonik honorowy kapituły wilanowskiej. Miał 86 lat, z tego 59 spędził w kapłaństwie. Był byłym proboszczem i budowniczym kościoła i domu parafialnego z Zalesiu Górnym, nadzorował też budowę obecnej siedziby Sekretariatu Episkopatu. Polski. 

  Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 maja. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 12 w kościele parafialnym św. Huberta w Zalesiu Górnym
  (ul. Białej Brzozy 23). Po Eucharystii cało Zmarłego zostanie odprowadzone do grobu na miejscowym cmentarzu.

  Śp. ks. prał Jan Albert Marcjan pochodził z parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie na Grochowie. "Moja droga do kapłaństwa to w szczególny sposób wspaniały przykład moich bogobojnych rodziców, ale i księdza Mariana Pawłowskiego, i ofiarnego, pracowitego ks. prałata Jana Sztuki, budowniczego kościoła pw. Najczystszego Serca Maryi w Warszawie przy Olszynce Grochowskiej jako pomnika bitwy, która tam niedaleko się stoczyła" - wspominał w jednym z wywiadów.

  Święcenia kapłańskie przyjął 11 sierpnia 1957 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. W latach 70. był nękany przez Służbę Bezpieczeństwa m.in. za otwieranie w domach rolników punktów katechetycznych w Budziszowicach, gdzie był proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego.
  Pracował m.in. w parafiach: MB Królowej Polski w Aninie (1958-1959), MB Anielskiej w Radości (1959-1961) i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze (1961-1963).

  W latach 1983-98 był proboszczem w Zalesiu Górnym. Prowadził też budowę domów opieki dla osób starszych w Zalesiu Górnym i Brwinowie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół