• facebook
 • rss
 • Macierewicz: W Warszawie musi stanąć kolumna chwały Wojska Polskiego

  BB

  |

  PAP

  dodane 14.08.2017 14:51

  - W Warszawie, w jej centrum, musi stanąć kolumna chwały Wojska Polskiego - powiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystości wręczenia awansów i wyróżnień żołnierzom i pracownikom Wojska Polskiego.

  "Naród musi dać wyraz wielkości żołnierza polskiego, jego poświęceniu, jego chwale, jego determinacji, jego bohaterstwu" - mówił Macierewicz.

  Szef MON podkreślił, że chce też, aby pomniki upamiętniające Bitwę Warszawską stanęły m.in. w Radzyminie i Ossowie. "Wszędzie tam, gdzie rozstrzygały się wówczas losy Polski i losy Europy" - mówił.

  Zdaniem szefa MON, Wojsko Polskie jest najskuteczniejszym nośnikiem tradycji narodowej i niepodległościowej.

  "Wiedzieli o tym żołnierze niezłomni, gdy odmówili złożenia broni przed sowieckim okupantem. Wiedzą o tym dziś ci oficerowie, ci żołnierze, którzy tę tradycję przywracają i kultywują, nadając jednostkom wojskowym sztandary oraz imiona bohaterów walki z komunistyczną okupacją" - zaznaczył.

  "Nie ma zwycięstwa bardziej doniosłego, o bardziej istotnych konsekwencjach dla Polski, Europy i świata, jak Bitwa Warszawska" - podkreślał szef MON, zwracając się do zebranych na pl. Piłsudskiego.

  Jak zaznaczył, "właśnie dlatego - rozkazem ministra spraw wojskowych z 1923 r. rocznica zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej została uznana za święto Wojska Polskiego, ale przede wszystkim żołnierza polskiego, bo to jego bohaterstwo, jego poświęcenie, sprawiło, że Polska wtedy odzyskała niepodległość i po dzień dzisiejszy ją podtrzymuje i odbudowuje". "To dlatego w rocznicę Bitwy Warszawskiej mam zaszczyt odznaczać i awansować nowe kadry Polski" - dodał.

  "Wiem, ile zrobiliście dla dobra służby, dla odbudowy siły polskiej armii, dla przywrócenia jej skuteczności działania. Dla zdolności współpracy z naszymi sojusznikami" - mówił do żołnierzy Antoni Macierewicz.

  Dodał, że jest dla niego szczególną satysfakcją i powodem do historycznej refleksji to, że wiele z sojuszniczych państw wsparło Polskę "w najgorszej chwili, w 1920 r.". "Wsparło naszą śmiertelną walkę o niepodległość" - powiedział.

  Szef MON skierował "szczególne podziękowania" do armii USA i do "naszych braci Węgrów", którzy - jak mówił - nie bacząc wtedy na bojkot i sprzeciw innych narodów wspomogli armię polską "z wielkim bohaterstwem i determinacją". Macierewicz dziękował też armiom i rządom Francji, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

  "Przede wszystkim wyrazy podziękowania chcę skierować wobec naszych braci ze Wschodu, wobec Ukraińców i Białorusinów, wobec Łotyszy i Estończyków. Tych wszystkich, którzy wtedy wraz z nami znaleźli się w największej potrzebie, wspierali naszą walkę, jak my później wspieraliśmy ich walkę o niepodległość" - dodał.

  Poniedziałkowa uroczystość odbywa się w ramach centralnych obchodów przypadającego na 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego.

  15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Stanisław_Miłosz
   14.08.2017 17:51
   Dziwne. Nie rozumiem. Zwykle, gdy padnie fonetyczny klaster "maciarewicz", piana się leje. A tu - nic. Może za wcześnie? Może pianotoki przy grilu jeszcze? Oby się nie spienili aż tak, by węgielki zagasić. A i kiełbasy też szkoda. Trudno, trzeba poczekać.
  • Gość
   14.08.2017 20:25
   Łuk triumfalny w 100 rocznice zwycięstwa Polski nad Rosją bolszewicką powinien stanąć w Warszawie :-)
  • Gość
   14.08.2017 20:46
   Pomniki zwycięstwa Polaków w 1920 nad Rosją - TAK, pomniki armii czerwonej ciągle obecne w Polsce od 1944 - NIE NIE NIE
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół