• facebook
 • rss
 • Żywa szopka na Pradze

  Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 17.12.2017 14:51

  Przy katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Dzieciątko Jezus adorują m.in. osioł i kózki z pobliskiego zoo.

  Praska żywa szopka to tradycja zainicjowana przez parafię katedralną i Urząd Dzielnicy Praga Północ. Od pięciu lat cieszy nie tylko najmłodszych mieszkańców Warszawy. W drewnianej szopie, przy praskiej katedrze ustawiono gipsowe postaci Świętej Rodziny. Towarzyszą im żywe zwierzęta: osioł i biało-czarne kózki z pobliskiego ogrodu zoologicznego. Otwarcie szopki 17 grudnia przyciągnęło całe rodziny.

  GALERIA - TUTAJ

   - Poświęcenie szopki to jest zapowiedź Bożego Narodzenia. Bo przecież pasterze już wtedy pilnowali trzód, byli przy zwierzętach mieszkających w szopce, w której narodził się Jezus. Matka Boża złożyła Jezusa w żłobie - mówił na pobłogosławieniu abp Henryk Hoser SAC, przypominając, że tradycję budowy żywych szopek zainicjował św. Franciszek z Asyżu.

    Zwierzęta podobały się nie tylko najmłodszym
  Joanna Jureczko-Wilk / Foto Gość
  Emerytowany arcybiskup praski przypomniał też polski wigilijny zwyczaj, gdy gospodarz po wieczerzy szedł do obory, stajni i dzielił się opłatkiem ze zwierzętami, które były traktowane jak domownicy. Gospodarz wiedział bowiem, że w ten wieczór całe stworzenie wielbi Boga za dar Syna.

  - To natura pierwsza czciła narodzonego w nocy Jezusa. Dlatego też w naszej szopce zwierzęta zwracają uwagę na to, że już czas przygotować się na Jego przyjście - podkreślał proboszcz ks. Bogusław Kowalski. I z humorem pokrzykiwał na tych, którzy dla osiołka i kóz przynieśli marchewki i jabłka: - Ale nie przekarmcie ich, bo będą wyglądały jak proboszcz!

  Przy dźwiękach kolęd arcybiskup pobłogosławił stajenkę i wszystkich zebranych. Na dzieci czekały jeszcze atrakcje: dmuchane zabawki, fotobudka, a na wszystkich - ciepła kawa i herbata oraz pierniczki. Po Eucharystii odbył się koncert Rodziny Pospieszalskich.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • PaulinaChaber
   22.12.2017 20:56
   Praga jest miejscem gdzie ostatnio dzieje się tak wiele fajnych i bardzo pozytywnych rzeczy jak jarmarki czy markety. Moim zdaniem To fajnie że taka szopka powstała i jest to kolejny element by życie kulturalne w tej części stolicy również miało miejsce. Wielu warszawiaków dosłownie kocha Pragę fajnie że będą mieli wybór czy tłoczyć się na starówce czy może zajrzeć na drugą stronę Wisły.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół