Nowy numer 11/2024 Archiwum

Poszukiwanie własnych środków wyrazu

Można by się zastanowić, jak uchronić to, co młodzi absolwenci wnoszą na scenę Teatru Collegium Nobilium, prezentując swoje umiejętności w rolach dyplomowych.

Właściwie zaledwie etap w żmudnym i długim procesie kształcenia. A jednak, by odwołać się choćby do statystyki wyszłoby na jaw, że Teatr Collegium Nobilium to najstarsza w Polsce uczelnia teatralna w rankingu tego typu uczelni, uzyskała pierwszą kategorię i cieszy się dużą popularnością. Jej absolwenci liczą 370 studentów.

Posiada cztery wydziały i pięć specjalności. Związana z nią uczelnia w Białymstoku prowadzi zajęcia dla najmłodszych. Powstała w 1946 r. a w 1996 r. przeobraziła się w Państwowa Wyższą Szkołę Teatralną. Jej absolwenci to Małgorzata Kożuchowska, Daniel Olbrychski, Adam Żebrowski, Kamilla Baar i Marcin Przybylski. Uczelnia ta z powodzeniem rekomenduje swoich studentów na wyjazdy badawcze do USA. Dumna ze swojego patrona Aleksandra Zelwerowicza prowadzi zajęcia pierwszego i drugiego stopnia, doktoranckie i podyplomowe.

W tym roku przygotowała 10 nowych przedstawień. Np. "Mędrole" wg. historii filozofii po góralsku księdza Tischnera w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Dużym powodzeniem cieszy się "Sprawa RITY G" Jolanty Janiczak, w reżyserii studentki Darii Kopiec, który to spektakl otrzymał Grand Prix drugiej edycji festiwalu TEATROTEKA.

Spektakl "Dzielni chłopcy" w reżyserii studenta Szymona Waćkowskiego otrzymał nagrodę publiczności. Jak widać są to mniej czy bardziej udane wprawki przed startem w dorosłe teatralne życie. Dla zainteresowanych warto zapisać adres: Miodowa 22/24 i dalej snuć miraże o przyszłości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy