Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ogrodzie Oliwny, widok w tobie dziwny

Rodzina Fedorów, Adam Strug, Maria Pomianowska, Basia Pospieszalska i Michał Bąk oraz Jerzy Zelnik i Kwartet Camerata. Zainaugurowano I Bielański Festiwal Muzyki Pasyjnej.

W pięciu kościołach na terenie Bielan zaplanowano pięć koncertów z polską i światową muzyką Wielkiego Postu.

Pierwszy odbył się 9 marca w parafii Zesłania Ducha Świętego przy ul. Broniewskiego 44. Wystąpiła Rodzina Fedorów, czyli małżeństwo Małgorzaty i Marka z siedmiorgiem dzieci.  Na ich koncert złożyły się głównie autorskie aranżacje powszechnie znanych pieśni wielkopostnych. – Towarzyszyły nam one praktycznie od dzieciństwa, bo są to pieśni liturgiczne często mające wielowiekową historię. Każdej nadaliśmy nasze imię, kryjące w sobie istotę, główną myśl i pewien fragment rzeczywistości, które łączy w sobie tajemnica krzyża – mówił przed występem Marek Fedor.

Ogrodzie Oliwny, widok w tobie dziwny   Harmonogram koncertów muzykującej rodziny można znaleźć na thefedorfamily.com. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

W niedzielę 10 marca o godz. 12 w kościele pokamedulskim bł. E. Detkensa przy ul. Dewajtis 3 zagra i zaśpiewa Adam Strug. Na jego koncert złożą się pieśni pasyjne powstałe od średniowiecza do XIX wieku z tekstami najwybitniejszych poetów polskich i anonimy proweniencji gminnej. Artyście towarzyszyć będzie Hipolit Woźniak, który zagra na lirze korbowej.

W sobotę 16 marca o godz. 19 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Przy Agorze 9 wystąpią Basia Pospieszalska i Michał Bąk, duet istniejący od dwóch lat. Zaprezentują pieśni, które w kościołach są coraz rzadziej są śpiewane w aranżacjach na głos i kontrabas.

W niedziele 17 marca o godz. 20 w kościele św. Zygmunta przy pl. Konfederacji 55 wystąpi prof. Maria Pomianowska, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka. Zaprezentuje najstarsze pieśni Wielkiego Postu, które były śpiewane w dawnych czasach w oddalonych od głównych skupisk ludzkich enklawach. W programie poza pieśniami wielkopostnymi znajdą się utwory chińskie, polskie oraz kompozycje Marii Pomianowskiej dedykowane niezwykłym instrumentom strunowym, takim jak m.in. fideli płockiej, suce biłgorajskiej i cytrze chińskiej guzheng.

Festiwal zwieńczy w sobotę 23 marca o 19.15 w kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przy ul. Conrada 7 oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”, czyli cykl sonat instrumentalnych, poprzedzonych introdukcją i zakończonych brawurowym Il Terremoto. Wystąpi Jerzy Zelnik. Zagra Kwartet Camerata, czyli Włodzimierz Promiński, Andrzej Kordykiewicz, Piotr Reichert  i Rafał Kwiatkowski.

Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny. Ich organizatorem jest Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy