O potrzebie światła wiary w badaniach naukowych mówił abp Henryk Hoser podczas czwartkowej Eucharystii, inaugurującej nowy rok akademicki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Biskup warszawsko-praski wygłosił homilię podczas koncelebrowanej Mszy św., której przewodniczył wielki kanclerz Uniwersytetu kard. Kazimierz Nycz. W kazaniu abp Hoser przypomniał, że europejskie uniwersytety powstawały w Średniowieczu, które uważane jest za epokę "ciemności". A właśnie wtedy powstały uniwersytety w Bolonii, Cambridge i Oxford, a także w Krakowie. Podkreślił, że w czasach późniejszych nastąpił rozdział wiedzy i wiary, który Jan Paweł II nazwał dramatem. Wskazał, że jednak są uczelnie, które nie zerwały przymierza wiary i rozumu i szukają prawdy nie tylko w bibliotekach, ale też w czasie debat akademickich. - W tym Roku Wiary brzmi szczególnie ewangeliczne wezwanie, aby być solą ziemi i światłem świata, a uniwersytety zawsze kojarzone są ze światłem – mówił abp Hoser.
Wraz z kard. Nyczem i abp Hoserem Eucharystię koncelebrowali sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak, włocławski biskup senior Bronisław Dembowski i inni.
UKSW jest wyższą uczelnią publiczną. Kształci ponad 16 000 studentów na 33 kierunkach studiów. Od 2010 r. uruchomione zostały nowe kierunki: dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz filologia ze specjalnością filologia klasyczna. W 2011 kolejne pięć kierunków: muzeologia, praca socjalna, religioznawstwo, ochrona dóbr kultury i środowiska oraz ekonomia. Studia prowadzone w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym, zarówno na studiach jednolitych magisterskich, studiach pierwszego i drugiego stopnia. UKSW oferuje również możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych i doktoranckich. Uniwersytet jest jednym z członków grupy „U 10” skupiającej uniwersytety przyjazne osobom niepełnosprawnym. Zatrudnia ponad 1100 osób w tym 785 nauczycieli akademickich i 344 pracowników administracyjnych.