Filmowanie i fotografowanie uroczystości religijnych dozwolone jest jedynie dla uczestników specjalnego kursu. Jak się zapisać?
Filmowanie i fotografowanie uroczystości religijnych musi się odbywać w sposób godny i dyskretny. Ks. Józef Górzyński od wielu lat przygotowuje fotografów i operatorów do wykonywania ich obowiązków w świątyniach.
– Podstawowy problem to nieumiejętność poruszania się w przestrzeni sakralnej. Nigdy dość wyjaśniania, że liturgia jest czynnością świętą, a w związku z tym filmowanie musi odbywać się z największą czcią i szacunkiem, z zachowaniem ściśle określonych zasad – mówi liturgista i moderator Wydziałów Duszpasterskich Kurii Archidiecezjalnej Warszawskiej.
Od wielu lat w archidiecezji organizowane są specjalne kursy dla fotografów kościelnych. Sześciogodzinne szkolenie obejmuje podstawowe informacje z liturgiki. Operatorzy kamer i fotografowie uczą się poruszać w kościele tak, by nie rozpraszać uwagi celebransa i uczestników uroczystości. Problem nasila się zwłaszcza w maju, gdy rozpoczyna się sezon pierwszokomunijny. Aparaty fotograficzne i kamery nie tylko stały się dostępne dla przeciętnego portfela, ale oferują dziś takie możliwości, że każdy potrafi wykonać przyzwoite ujęcie. A jak tu odmówić sobie przyjemności oglądania później córki, siostrzeńca czy wnuczki zarejestrowanych na własnej kamerze? Podobnie na ślubach i chrztach...
Nie każdy wie, że można to robić jedynie po przejściu odpowiedniego kursu. Najbliższy Kurs Liturgiczny w zakresie fotografowania i filmowania w czasie uroczystości religijnych odbędzie się 16 i 17 października. Organizowany jest przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie. Zapisy: Sekretariat PWTW, tel./fax (22) 869 98 90; e-mail: sekretariat-pwtw@pwtw.mkw.pl. Absolwenci uzyskują legitymację uprawniającą do rejestrowania uroczystości w całym kraju. Kurs kosztuje 200 zł.
Przykazania dla fotografujących w kościele: