GN 2/2021 Archiwum

Nie każdy może pstrykać

Filmowanie i fotografowanie uroczystości religijnych dozwolone jest jedynie dla uczestników specjalnego kursu. Jak się zapisać?

Filmowanie i fotografowanie uroczystości religijnych musi się odbywać w sposób godny i dyskretny. Ks. Józef Górzyński od wielu lat przygotowuje fotografów i operatorów do wykonywania ich obowiązków w świątyniach.

– Podstawowy problem to nieumiejętność poruszania się w przestrzeni sakralnej. Nigdy dość wyjaśniania, że liturgia jest czynnością świętą, a w związku z tym filmowanie musi odbywać się z największą czcią i szacunkiem, z zachowaniem ściśle określonych zasad – mówi liturgista i moderator Wydziałów Duszpasterskich Kurii Archidiecezjalnej Warszawskiej.

Od wielu lat w archidiecezji organizowane są specjalne kursy dla fotografów kościelnych. Sześciogodzinne szkolenie obejmuje podstawowe informacje z liturgiki. Operatorzy kamer i fotografowie uczą się poruszać w kościele tak, by nie rozpraszać uwagi celebransa i uczestników uroczystości. Problem nasila się zwłaszcza w maju, gdy rozpoczyna się sezon pierwszokomunijny. Aparaty fotograficzne i kamery nie tylko stały się dostępne dla przeciętnego portfela, ale oferują dziś takie możliwości, że każdy potrafi wykonać przyzwoite ujęcie. A jak tu odmówić sobie przyjemności oglądania później córki, siostrzeńca czy wnuczki zarejestrowanych na własnej kamerze? Podobnie na ślubach i chrztach...

Nie każdy wie, że można to robić jedynie po przejściu odpowiedniego kursu. Najbliższy Kurs Liturgiczny w zakresie fotografowania i filmowania w czasie uroczystości religijnych odbędzie się 16 i 17 października. Organizowany jest przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie. Zapisy: Sekretariat PWTW, tel./fax (22) 869 98 90; e-mail: sekretariat-pwtw@pwtw.mkw.pl. Absolwenci uzyskują legitymację uprawniającą do rejestrowania uroczystości w całym kraju. Kurs kosztuje 200 zł.

Przykazania dla fotografujących w kościele:

  • Twoje poruszanie się po kościele skupia uwagę wiernych. Staraj się, by nie stracili poczucia, że to Bóg jest w liturgii najważniejszy;
  • Twoja obecność w okolicach ołtarza odciąga uwagę od czynności liturgicznych. Staraj się nie stwarzać „konkurencji” dla celebransa, nie zajmuj miejsca w prezbiterium, przy ołtarzu ani przy ambonce;
  • Nie proś o pozowanie uczestniczących w liturgii;
  • Pamiętaj o odpowiednim, godnym ubiorze;
  • Nawet jeśli masz ukończony kurs dla operatorów, uzgodnij odpowiednio wcześniej z celebransem szczegóły dotyczące fotografowania. Duszpasterz ma prawo odmówić, to on odpowiedzialny jest za sacrum liturgii.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama