Juwenalia seniora, czyli dojrzałość z pasją

Piąta, jubileuszowa edycja Juwenaliów III Wieku została zorganizowana przez Fundację „Ave".

 

Seniorzy z pasją i dużymi umiejętnościami podczas wielkiej gali   Seniorzy z pasją i dużymi umiejętnościami podczas wielkiej gali
Organizatorzy – Fundacja „Ave" – zapraszają znów za rok
Fundacja Ave
Do warszawskiego Domu Kultury „Świt” na festiwal artystyczny seniorów – Juwenalia III Wieku – przyjechała dosłownie cała Polska. Do Warszawy z Ustki, Koszalina, Bydgoszczy, Zawiercia, Rybnika, Białegostoku i wielu innych miast zawitały teatry, kabarety, chóry, grupy taneczne, plastyczne, fotograficzne, zespoły muzyczne i soliści. Nie zabrakło także licznej reprezentacji Warszawy i Mazowsza. Łącznie prawie 2 tys. osób z uniwersytetów trzeciego wieku, których entuzjazm, radość życia, wrażliwość, pasja mogą imponować.

– Sporo jest w Polsce rozmaitych przeglądów artystycznych seniorów, ale Juwenalia są jedyne – mówi Bartłomiej Włodkowski, pomysłodawca imprezy i szef Fundacji „Ave". – Od początku zależało nam, żeby była to impreza reprezentatywna, prestiżowa, gromadząca przedstawicieli z całej Polski, a nawet zagranicy. Cieszę się, że to się udaje, a liczne ciepłe opinie od uczestników i gromkie „Sto lat”, jakie usłyszeliśmy podczas gali finałowej, świadczą, że udało się stworzyć imprezę cenioną i potrzebną.

Ideą Juwenaliów jest edukacja kulturalna seniorów. – Inspirujemy do twórczego wysiłku, staramy się udowadniać, że również po 60. można nauczyć się poprawnie śpiewać, że chór seniora nie musi kojarzyć się z trzęsącymi głosami albo tandetnym repertuarem, wreszcie – że sztuka wymaga rzemiosła i warsztatu, o który trzeba dbać – dodaje B. Włodkowski.

Prezentacjom scenicznym towarzyszy konkurs prac plastycznych oraz fotografii seniorów. Popisy sceniczne w tym roku oceniali Alicja Ogrodzińska, specjalistka emisji głosu, wykładowca UKSW i UMFC, dr Michał Sławecki, dyrygent, organista, kompozytor, oraz aktorzy Barbara Kobrzyńska i Jerzy Woźniak. – Niebywałym atutem tego festiwalu jest możliwość zobaczenia na scenie w krótkim czasie tak bardzo różnorodnych form: słuchaliśmy chórów seniora śpiewających zarówno klasykę, jak i gospel, oglądaliśmy przepiękne teatry obrzędowe, spektakle poetyckie, śmialiśmy się na doskonałych kabaretach mówiących o współczesnych problemach, zachwycaliśmy się tańcami hawajskimi, świetnym polonezem i repertuarem cygańskim... – wylicza Barbara Kobrzyńska. – Warto też zauważyć, że kilka grup wystąpiło w składach międzypokoleniowych. To niezwykle cenne, że sztuka staje się płaszczyzną współpracy dziadków i wnuków!   

Niespodziankę sprawił uzdolnionym seniorom europoseł Paweł Zalewski, który odwiedził festiwal i niespodziewanie poszerzył pulę nagród (w tym roku prawie 45 tys. zł) o wyjazd edukacyjny do Brukseli dla laureata Grand Prix. Szczęśliwcami, którzy odwiedzą Belgię, są członkowie grupy teatralnej z UTW w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Poza Grand Prix jurorzy przyznali prawie 60 nagród i wyróżnień. Najlepszy teatr to grupa Zgryz z Suwałk, która zaprezentowała spektakl obrzędowy o podlaskim weselu. Najlepszy chór to Ursynovia Cantabile z Warszawy, najlepsza grupa taneczna – Gracja z UTW Politechniki Koszalińskiej, najlepszy kabaret – Cicho... Sza z Usteckiego UTW, najlepszy solista – Stanisław Pająk z Rybnickiego UTW, najlepszy duet to kameralna grupa wokalna z Rybnickiego UTW. Najlepszą plastyczką okazała się Irena Gołębiewska z UTW „Kamyk" w Pruszkowie, a najlepsze zdjęcie wykonała Regina Chocha z zielonogórskiego UTW.

Przyszłoroczna edycja odbędzie się w czerwcu 2013 r. Organizatorzy już teraz zapowiadają jeszcze więcej atrakcji oraz kolejne kategorie konkursowe, m.in. literacką. Warto podkreślić, że organizacją i obsługą imprezy zajmuje się grupa 30 wolontariuszy – młodzieży i seniorów – z Fundacji „Ave". Przedsięwzięcie wspierają m.st. Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwo mazowieckie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..