Klepisko zamiast podłogi, dachy ze słomy, malwy przy patykowatym płocie i ręcznie obracany drewniany wiatrak... To można zobaczyć już tylko w skansenie w Sierpcu. Turyści to docenili i zagłosowali na "Nowy Cud Polski".
Latem sierpecki skansen został nominowany do II edycji plebiscytu miesięcznika „National Geographic Traveler” na „7 nowych cudów Polski”. W tym roku o tytuł ubiegały się 32 kandydatury ze wszystkich województw.
- Wyszukując uczestników konsultowaliśmy się z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi oraz przedstawicielami samorządów. Dzięki temu, zgodnie z ideą plebiscytu, dotarliśmy także do miejsc mniej odkrytych, leżących z dala od turystycznych szlaków, które niejednokrotnie były zaskoczeniem także dla nas samych - mówi Marcin Dzierżanowski, sekretarz redakcji „NG Traveler”.
Na nominowanych można było głosować sms-owo do 24 września.
- Liczba uczestników, którzy oddali głosy w tegorocznym plebiscycie, okazała się rekordowa. To dowód, że moda na Polskę nie minęła - mówi Martyna Wojciechowska i podkreśla, że dla ubiegłorocznych zwycięzców tytuł „nowego cudu Polski” miał nie tylko prestiżowy, ale i marketingowo-promocyjny charakter. Całą Polskę objechała wystawa prezentująca zeszłorocznych laureatów, wydano też 30 tys. egzemplarzy specjalnego „Przewodnika po nowych cudach Polski”.
Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali: Centrum Sztuki i Biznesu "Stary Browar" z Poznania (36 proc. głosów), Żywe Muzeum Piernika z Torunia (16,5 proc.), Fort Gerharda ze Świnoujścia (8,4 proc.), Uzdrowisko Termalne Uniejów (5,7 proc.), Muzeum Wsi Mazowieckiej z Sierpca (5,1 proc. głosów), Zamek Czocha w miejscowości Sucha k. Leśnej (4,6 proc.), Jezioro Jeziorak w Iławie (4,1 proc.).
Muzeum w Sierpcu powstało w 1971 roku jako regionalne Muzeum Etnograficzne, którego miało gromadzić dobra kultury w zakresie etnografii i sztuki ludowej ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby i ikonografii powiatu sierpeckiego.
Muzeum mieściło się ratuszu, gdzie organizowano wystawy poświęcone rzeźbie ludowej okolic Sierpca oraz historii miasta. W 1975 roku władze miejskie przekazały teren dawnego majątku Bojanowo pod budowę skansenu, a zaledwie dwa lata później rozpoczęto translokację obiektów z regionu Mazowsza północno-zachodniego.
Pierwsze budynki zostały udostępnione do zwiedzania w 1985 roku. Po upływie dwóch lat instytucja otrzymała nazwę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Od 1999 roku organizatorem Muzeum jest Zarząd Województwa Mazowieckiego, a ogólny nadzór sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu pierwotnie funkcjonowało jako placówka jednooddziałowa. Aktualnie instytucja składa się z ośmiu działów tematycznych: etnograficznego, inwentarzy, konserwatorskiego, administracji i inwestycji, upowszechniania i promocji, przyrodniczego, budowlanego oraz finansowego.
Obecnie MWM w Sierpcu to nie tylko skansen i ratusz, ale również Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu – oddział MWM w Sierpcu. Rejon badań prowadzonych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej obejmuje swym zasięgiem przede wszystkim teren Mazowsza północno-zachodniego, zwanego również Mazowszem Starym. Jednak instytucja nie ogranicza się do gromadzenia i ochrony pamiątek przeszłości. Wystawy, odczyty, lekcje muzealne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, programy edukacyjne czy też imprezy plenerowe stała się wizytówką Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Placówkę odwiedza rocznie około 60 tys. gości.