Zaangażowanie w ruch religijny nie jest konieczne do zbawienia. Ale znacznie ułatwia kroczenie drogą wiary. Tymczasem większość katolików nie należy do żadnego kościelnego zrzeszenia.
Powołana w 1997 r. Rada Zrzeszeń Katolickich Archidiecezji Warszawskiej obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia. Powołana przez kard. Józefa Glempa, miała usprawnić przepływ informacji między poszczególnymi organizacjami religijnymi, a także ułatwić im podejmowanie wspólnych inicjatyw. Udało się? – Cały czas nad tym pracujemy. Mam nadzieję, że wymianę informacji ułatwi też powstająca strona internetowa. Wciąż mamy problem z tym, żeby dzielić się z innymi wartościowymi inicjatywami swojego środowiska. Szkoda – twierdzi ks. Paweł Gwiazda, asystent kościelny Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w archidiecezji warszawskiej.
Ale w ostatnim czasie warszawskie ruchy kościelne podejmowały kilkakrotnie udaną współpracę, np. przy okazji ewangelizacji Warszawy, a wcześniej przy organizacji spotkania Sydney w Warszawie. Gdy 15 lat temu powstawała Rada, należało do niej 30 wspólnot. Teraz jest ich 39. Na wiosennym spotkaniu do Rady Zrzeszeń Katolickich AW wstąpiły cztery nowe: Akademicka Wspólnota Ewangelizacyjna „Woda Życia”, Archidiecezjalny Sekretariat Dzieła Osobistego Poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, Koinonia Jan Chrzciciel oraz Wspólnota Emmanuel. – Bycie w Kościele już samo w sobie jest życiem we wspólnocie. Ale nic dziwnego, że ludzie poszukują mniejszych wspólnot, zwłaszcza w świecie mocno zindustrializowanym, gdzie potrzebujemy oparcia i identyfikacji w mniejszych strukturach. Dzisiejsze parafie mają być właśnie wspólnotą wspólnot, chociaż nie oznacza to oczywiście, że przynależność do jakiejś grupy czy ruchu katolickiego jest konieczna do zbawienia. Niektórym wystarcza bycie aktywnym parafianinem. Wspólnoty mogą być jednak cennym uzupełnieniem życia parafii – dodaje ks. Paweł Gwiazda.
Kontakt z Radą
Sekretariat RZKAW mieści się przy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej przy ul. Miodowej 17/19, budynek C, pok. 5. Dyżury w piątki w godz. 10–12, tel. (22) 531 71 60, e-mail: srzkaw@mkw.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się