Projekty Jensa Haaniga mają najczęściej charakter krótkotrwały, ale tym razem artysta stworzył masywną instalację rzeźbiarską z cegieł i cementu.
Murowane Bródno stoi na górce, jest widoczne z daleka, przypomina znany napis Hollywood. Instalacja powstała z inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Urzędu Dzielnicy Targówek. W sobotę popołudniu odbyło się uroczyste odsłonięcie dzieła. Przyszli mieszkańcy Bródna, urzędnicy, artyści. Była grochówka i herbata.
Jeans Haaning to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów na świecie. Wiele jego prac poświęconych jest rasizmowi, mniejszościom narodowym, asymilacji, poszukiwaniu pracy. W Polsce oprócz rzeźby stworzył również nowe logo Bródna, które może być bezpłatnie używane przez mieszkańców.
Projekty Haaniga mają najczęściej charakter krótkotrwały, ale tym razem artysta stworzył masywną instalację rzeźbiarską. Mimo użycia powszechnie stosowanych materiałów budowlanych takich, jak cegła, pręty zbrojeniowe, beton, rzeźba nie jest obiektem funkcjonalnym, ale próbą stworzenia nowej ikony na terenie osiedla. „Jest artystycznym komentarzem na temat pracy, wysiłku fizycznego oraz związków pomiędzy myślą, językiem i materiałem” – czytamy na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Targówek. Na pewno nie stanie się ikoną na zawołanie, bo o tym, czy będzie symbolem czy też nie, zadecydują gusta warszawiaków.
Napis przypomina ten stojący przed wjazdem do Los Angeles, który miał promować Hollywood – jedną z dzielnic mieszkaniowych miasta, ale stał się najbardziej rozpoznawalną ikoną Ameryki. Czy ceglane Bródno także czeka taki rozgłos? Z tym może być różnie, wielu spodziewało się czegoś bardziej majestatycznego i oryginalnego. A tu zwykłe siermiężne cegły i trochę zaprawy murarskiej.