Nowy numer 43/2020 Archiwum

Recital organowy włoskiego wirtuoza

Włoska sława organowa, Alessandro Licata, profesor z Accademia Santa Cecilia w Rzymie wykona w Warszawie III część Klavierubung Johanna Sebastiana Bacha.

Rektor kościoła akademickiego św. Anny ks. Jacek Siekierski oraz Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA zapraszają do wysłuchania recitalu organowego w wykonaniu włoskiego wirtuoza organów, Alessandro Licata. Koncert odbędzie się 2 grudnia o godz. 16.30. Mistrz wykona III część Klavierubung Johanna Sebastiana Bacha.

Recital organowy włoskiego wirtuoza   Alessandro Licata - profesor z Academia Santa Cecilia w Rzymie Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA Alessandro Licata, urodził się i mieszka w Rzymie. Od 1965 studiował grę na organach w klasie Fernando Germaniego w konserwatorium muzycznym Santa Cecilia w Rzymie. W 1977 roku zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Orvieto w 1977 roku. W latach 70. Alessandro Licata rozpoczął karierę jako nauczyciel i wykonawca dzieł organowych zajmując się repertuarem od muzyki dawnej do współczesnej, dogłębnie zaś studiując zwłaszcza arcydzieła Jana Sebastiana Bacha. We wczesnych latach 80. zadebiutował również na klawesynie, grając Wariacje Goldbergowskie Bacha. Od tego czasu rozwija swoje zainteresowania koncentrując się na muzyce Bacha, współpracując z muzykologiem Giancarlo Bizzim, z którym prowadzi seminaria i wykłady oraz koncerty.

Działalność Alessandra Licaty obejmuje koncerty we Włoszech, a także w Polsce, Portugalii, Hiszpanii i Kanadzie. We wrześniu 2011 roku wziął udział w międzynarodowym projekcie „Interpretowanie Baroku” zorganizowanym przez konserwatoria Tianjin i Beijing w Pekinie, z koncertem poświęconym J.S. Bachowi i wykładem na „Fernando Germani i Johann Sebastian Bach". Wśród nagrań Alessandra Licaty znajduja się najnowsze produkcje DVD (I Segreti della Musica – Bach – Corrado Augias, produkcja Primamusa), gdzie prezentował duże organy Walckera-Tamburiniego w konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie.

Od 1976 roku prowadzi klasę organów w Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie. Jako nauczyciel, członek komisji konkursowych i wykładowca brał udział w warsztatach i seminariach, poświęconych w szczególności dziełu Jana Sebastiana Bacha. W latach 2010-11 nadzorował prace konserwatorskie oraz inaugurował wielkie organy Walckera-Tamburiniego w akademickiej sali koncertowej w konserwatorium muzycznym Santa Cecilia w Rzymie.

Recital organowy włoskiego wirtuoza   "Gość Niedzielny" objął koncert patronatem medialnym Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA powstałe z inicjatywy miłośników organów i muzyki organowej w Katowicach w 2000 roku. Stowarzyszenie popularyzuje muzykę organową poprzez publikacje, organizacje koncertów, nagrania muzyki organowej oraz pomoc w zakresie restauracji zabytkowych instrumentów i remontów organów.

Stałą imprezą organizowaną przez nasze Stowarzyszenie są koncerty w kościele Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach-Brynowie na jedynym w Polsce instrumencie duńskiej firmy Marcussen. Stowarzyszenie jest również organizatorem cyklów koncertów organowych i kameralnych w Siedlcach, Skierniewicach, Łodzi i Bydgoszczy.

Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA finansuje swoją działalność z darowizn dobroczyńców oraz środków przyznanych przez jednostki budżetowe. Pomocne są również niewielkie środki z ofiarności publicznej zebrane podczas koncertów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama