Arcybiskup Henryk Hoser wyznaczył miejsca i dni odpustu zupełnego, który można uzyskać w Roku Wiary
Arcybiskup warszawsko-praski wyznaczył 10 kościołów diecezjalnych jako miejsca, w których można uzyskać w Roku Wiary odpust zupełny. Wystarczy uczestniczyć w nich w liturgii lub pomodlić się, kończąc modlitwę słowami Modlitwy Pańskiej i Wyznania wiary oraz jakiegokolwiek wezwania do Matki Bożej lub świętych. Do 24 listopada z tego przywileju zgodnie z dekretem abp. Henryka Hosera SAC skorzystać można także uczestnicząc w uroczystej Eucharystii lub Liturgii Godzin, oraz dodając Wyznanie wiary w wyznaczone święta i uroczystości.
"Ponadto w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także na zamknięcie Roku Wiary – 24 listopada 2013, udzielę błogosławieństwa apostolskiego wraz z odpustem zupełnym" - zapowiedział ordynariusz warszawsko-praski.
Odpust zupełny mogą uzyskać także osoby, które z poważnych przyczyn nie mogą spełnić wyżej wymienionych warunków (np. mniszki klauzurowe, osoby chore, starsi, więźniowie), jeśli będą jednoczyć się duchowo, zwłaszcza korzystając z transmisji telewizyjnych lub radiowych uroczystości Roku Wiary, i odmówią wymienione wyżej modlitwy, ofiarując razem z nimi także swoje cierpienia.
"Ojciec Święty Benedykt XVI w liście apostolskim w formie «motu proprio», zatytułowanym Porta Fidei, ogłaszając Rok Wiary zaznaczył, że podwoje wiary są dla nas zawsze otwarte i wprowadzają nas do życia w komunii z Bogiem. Jednak są dni szczególne, kiedy skarbnica łask, jaką Chrystus zmartwychwstały powierzył swojemu Kościołowi, otwiera się dla wierzących jeszcze szerzej, by obficie spłynęły na ludzi zdroje Bożego miłosierdzia. Takim właśnie czasem jest rozpoczęty 11 października Rok Wiary" - czytamy w dekrecie.
Każdy wierny może także uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (wyznanie grzechów w Sakramencie Pokuty, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu – nawet powszedniego), jeżeli weźmie udział w co najmniej w trzech konferencjach misji świętych lub co najmniej w trzech wykładach na temat dokumentów II Soboru Watykańskiego i artykułów Katechizmu Kościoła Katolickiego, w jakimkolwiek kościele lub stosownym miejscu. Odpust uzyskać można także odbywając
pielgrzymkę do jednej z bazylik papieskich, katakumb chrześcijańskich czy pobożnie nawiedzając miejsce, w którym otrzymało się chrzest, odnawiając tam swoje przyrzeczenia chrzcielne.
Miejsca odpustowe w diecezji warszawsko-praskiej:
Dni, w które można będzie zyskiwać odpust zupełny uczestnicząc w uroczystej Eucharystii lub Liturgii Godzin, dodając Wyznanie wiary:
Czytaj także: Rok pełen odpustów