Uliczne rekonstrukcje przypomną warszawiakom o 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Na ulicach pojawią się policyjne nyski, zapłoną koksowniki, w kościołach odbędą się modlitwy w intencji ofiar stanu wojennego
Obchody rocznicy stanu wojennego rozpoczną już 11 grudnia. W tym dniu o godz. 20 Niezależne Zrzeszenie Studentów UW zaprasza na pokaz z cyklu Nowe Kino Historyczne. Wsali 211 Dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zostanie zaprezentowany film w reżyserii Marii Dłużewskiej „Degrengolada w teatrze domowym”. Dokument opowiada o aktorach warszawskiego Teatru Powszechnego, którzy w czasie stanu wojennego wystawiali przedstawienia teatralne w prywatnych mieszkaniach. Jedno z takich spotkań przybrało niespodziewany obrót, a sztuka w zaskakujący sposób splotła się z rzeczywistością. Po pokazie filmu odbędzie się dyskusja na temat podziemnego życia kulturalnego w czasie stanu wojennego. z udziałem reżyserki i gości. Wstęp wolny.
W przeddzień rocznicy oddział warszawski stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej zaprasza do wspólnego oglądania filmu „Grupy oporu”. Spotkanie połączone będzie z dyskusją reżyserem filmu - Marią Dłużewską oraz zaproszonymi gośćmi. Wydarzenie rozpocznie się o 17.30 w auli 104 bud. 23 (WNHiS) Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy ul. Wóycickiego 1/3.
Z kolei w praskiej katedrze św. Floriana odbędzie się wieczornica "Za Niepodległość i Solidarność". Organizuje ją m.in. prawicowo-patriotyczne Stowarzyszenie 13 Grudnia. W programie: Msza święta o 17.45, Apel Poległych, słowo historyka (Sławomir Karpiński, Jan Żaryn), koncert pamięci ofiar stanu wojennego i Przemysława Gintrowskiego, w którym wystąpią Ewa Dałkowska, Jerzy Zelnik, Leszek Czajkowski.
Tradycyjnie już w nocy z 12 na 13 grudnia przed domem generała Wojciecha Jaruzelskiego na Mokotowie odbędzie się pikieta środowisk narodowych. w tym samym czasie na pl. Zamkowym czuwanie jako znak solidarności z ofiarami stanu wojennego poprowadzi Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci", młodzieżówka Platformy Obywatelskiej.
Tego wieczora w oknie Belwederu zapłonie symboliczna świeca, pamięci o ofiarach stanu wojennego. W czwartek, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prezydent Bronisław Komorowski odwiedzi więzienie na Białołęce, gdzie był internowany w stanie wojennym. W latach 80., po 13 grudnia 1981 roku, areszt śledczy i zakład karny na Białołęce stały się największym ośrodkiem internowanych dla działaczy i przywódców Solidarności.
Na Białołęce zaplanowano także inscenizację - przed ratuszem przy ul. Modlińskiej pojawią się koksowniki i wozy bojowe. Od godz. 10 do 16 będzie można zobaczyć przejazd pojazdów, zjeść grochówkę, a także zobaczyć, co 30 minut "akcję" z aresztowania „dywersanta”, rozpędzanie demonstracji i ostrzelanie protestujących gazem.
Koksowniki, milicjanci i zabytkowe pojazdy z lat 80. pojawią się od wczesnych godzin rannych na "patelni" przy stacji metra Centrum oraz na pl. Bankowym. "Pragniemy na jeden dzień powrócić do wydarzeń grudnia 1981 roku" - piszą organizatorzy z Fundacji Odpowiedzialność Obywatelska. Akcja ma również zwrócić uwagę na problem braków w edukacji na temat najnowszych wydarzeń z historii Polski oraz "promować postawy patriotyczne i idee wolnościowe wśród młodego pokolenia poprzez pokazywanie sylwetek ludzi, którzy w minionej epoce nie obawiali się ryzykować życie w imię walki o niepodległą ojczyznę".
13 grudnia o godz. 18 manifestację w Warszawie organizuje PiS. Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości rozpocznie się na pl. Trzech Krzyży przed pomnikiem Wincentego Witosa, a zakończy przed kancelarią premiera. W planach jest m.in. apel poległych w stanie wojennym.
15 grudnia o godz. 11 na małym dziedzińcu Uniwersytety Warszawskiego rozpocznie się gra miejska "Stan Niepokoju", osadzona w realiach PRL. Każdy uczestnik będzie miał za zadanie połączyć codzienne życie (zrobić zakupy, kupić prezenty na Gwiazdkę itp.) z działalnością opozycyjną. "Dzięki scenografii z epoki młodzi ludzie będą mogli choć przez chwilę wyobrazić sobie, a starsi przypomnieć, jak czuli się przemykający obok patroli Milicji Obywatelskiej. Rzeczywistego strachu i dezorientacji na szczęście nie możemy przywołać" - piszą organizatorzy. Gra trwa ok. trzech godzin. Zasady gry oraz formularz rejestracyjny na stronie: http://mlodzipamietaja.pl/gra/