‒ Co zrobić, by Boże Narodzenie nie było uroczystością jednodniową, ale by nim żyć? – pytał kard. Kazimierz Nycz podczas rocznicy ustanowienia parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.
‒ To, co liche w oczach świata, może stać się wielkie, jeśli tak zaplanuje Pan Bóg. Wiele razy tak w naszym życiu bywa. Z małych, skromnych rzeczy tworzą się ważne – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas jubileuszu 85-lecia parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, nawiązując do biografii patrona parafii oraz życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Matki Teresy z Kalkuty.
Przy ołtarzu stanął krzyż, który towarzyszył początkom parafii św. Stanisława Kostki. Do jubileuszu 85-lecia jej powstania nawiązuje też dekoracja żłóbka bożonarodzeniowego.
Przywołując w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia wydarzenia sprzed 2000 lat z Betlejem, metropolita warszawski w homilii powiedział, że wielkie Boże dary domagają się takiej odpowiedzi, jakiej udzieliła Maryja.
‒ Wasza parafia została hojnie obdarowana przez Boga – mówił kard. Nycz, opisując początki duszpasterstwa na Żoliborzu. ‒ Zaczęło się od prostego baraku, szopy, w której odprawiano pierwsze Msze św. Potem były trudne lata 1930‒38, kiedy z trudem i w biedzie budowano tu pierwszy kościół, zniszczony w połowie w czasie wojny. Po odbudowie nastąpiły lata wielkiego proboszcza ks. Teofila Boguckiego, człowieka wielkiego i odważnego. To on stanął przy ks. Jerzym. Byliście wówczas na ustach całego świata. Działy się tu rzeczy wielkie, o których wiedziała cała Polska – mówił metropolita warszawski, akcentując rodzący się w parafii św. Stanisława Kostki kult ks. Jerzego Popiełuszki, aż do jego beatyfikacji w 2010 r. – Tę pobożność i kulturę religijną dalej pielęgnujcie – apelował. Życzył przy tym, by czas dzielenia się opłatkiem przy stole wigilijnym „ocieplał serca i czynił wrażliwszymi na potrzeby braci”.
Parafia św. Stanisława Kostki została ustanowiona przez kard. Aleksandra Kakowskiego 25 grudnia 1927 r. Kościół został wystawiony na pamiątkę 250-lecia odsieczy wiedeńskiej. Pierwszym proboszczem był ks. Klemens Cyruliński. Obecnym jest ks. Tadeusz Bożełko.