Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ks. Marek Izdebski biskupem

Na 10-letnią, powtórną kadencję wybrał go synod Kościoła ewangelicko-reformowanego.

– Na podstawie udzielonego przez Synod upoważnienia wprowadzamy cię w służbę biskupa Kościoła i napominamy cię, abyś tę służbę w prawdziwej bojaźni Bożej, pilnie i wiernie sprawował, jak przystoi na wiernego pasterza owczarni Chrystusowej, świadomego odpowiedzialności przed Panem naszym, Jezusem Chrystusem. Niech Bóg w tej służbie cię prowadzi i obdarzy Swoim błogosławieństwem i łaską – mówił ks. Zdzisław Tranda, biskup senior, kładąc rękę na głowie wprowadzanego w służbę biskupa Kościoła ewangelicko-reformowanego w RP, ks. Marka Izdebskiego.

Nabożeństwu przewodniczyli: ks. Michał Jabłoński, proboszcz stołecznej parafii ewangelicko-reformowanej, oraz ks. Krzysztof Góral, administrator parafii w Kleszczowie i Pstrążnej. Wraz z Ewą Jóźwiak, prezesem-elektem Synodu, oraz biskupem-seniorem Zdzisławem Trandą, dokonali wprowadzenia w urząd nowego biskupa wybranego przez Synod Kościoła 6 października 2012 r. na drugą kadencję.

Kościół ewangelicko-reformowany w Polsce należy do rodziny Kościołów wywodzących się z reformacji szwajcarskiej XVI w. (Zwingliego i Kalwina). Obowiązuje w nim główna zasada, że jedynym źródłem wiary i normą życia jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, które zawiera wszystko, co jest potrzebne człowiekowi do zbawienia. Jej konsekwencją są szczególne cechy Kościoła reformowanego, różniące go od innych Kościołów chrześcijańskich. Kościół ewangelicko-reformowany w Polsce charakteryzuje się ustrojem synodalnono-prezbiterialnym. Oznacza to, że wszystkie sprawy ogólnokościelne leżą w gestii Synodu – zgromadzenia wybieralnych świeckich i duchownych przedstawicieli wszystkich zborów i diaspory, zbierającego się raz do roku.

Bp Marek Izdebski jest członkiem prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Komitetu Krajowego Towarzystwa Biblijnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama